Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ćwiczenia z poszukiwania zaginionych osób

Data publikacji 25.03.2013

Treser psów, asp. sztab Leszek Kois z brzeskiej komendy, szkolił strażaków. Uczestnicy szkolenia doskonalili swoje umiejętności w zakresie poszukiwań zaginionych osób. Scenariusz ćwiczeń przewidywał poszukiwanie 16-letniej dziewczyny, która uciekła z domu.

Ćwiczenia zorganizowane były w kompleksie leśnym na Wyspie Bolko w Opolu. Leszek Kois, na co dzień Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji KPP w Brzegu, zorganizował ćwiczebną akcję poszukiwawczo-ratowniczą dla strażaków z Lipek, którym pomagał szkolić psy ratownicze. Psy szkolone do poszukiwania zaginionych osób miały za zadanie odnaleźć 16-latkę, która uciekła z domu. Scenariusz ćwiczeń zakładał, że dziewczyna mroźną noc spędziła w lesie, a do ogrzania się zabrała jedynie śpiwór i karimatę. Minusowa temperatura i złe przygotowanie mogły spowodować wyziębienie się organizmu.

Leszek Kois, jako zawodowy treser psów, szkoli czworonogi m.in. pod kątem poszukiwania ludzi. Psy po rozpoznaniu zapachu zaginionej osoby wyłapują trop z powietrza i w ten sposób docierają do potrzebującego. Czworonogi przygotowywane są do egzaminów państwowych, po zdaniu których zostaną licencjonowanymi psami ratowniczymi. Ćwiczenia odbyły się w niedzielę (24 marca).

(KWP w Opolu / mg)

Powrót na górę strony