Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Nie daj się kieszonkowcom

Data publikacji 26.03.2013

Policjanci z wrocławskiej komendy miejskiej wspólnie z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym we Wrocławiu ruszają z kolejną kampanią informacyjno-prewencyjną, której zadaniem jest przeciwdziałanie kradzieżom kieszonkowym w środkach komunikacji miejskiej. W tym celu przygotowany został m.in. materiał filmowy, który będzie emitowany w tramwajach i autobusach, wyposażonych w ekrany umożliwiające przekazywanie obrazu.

Złodzieje kieszonkowi wykorzystują do kradzieży m.in. miejsca, w których występuje duże natężenie ruchu i ścisk. Sytuacje takie występują m.in. w środkach komunikacji miejskiej. W 2012 r. we Wrocławiu odnotowano w nich średnio jedną taką kradzież dziennie. Statystycznie może to i nie dużo, ale z praktyki i opisu zdarzeń wynika, że w ponad 90 proc. z nich można było uniknąć. Często zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.
 
Kradzieże kieszonkowe są specyficznym rodzajem przestępczości, bardzo trudnym do zauważenia przez osoby postronne. Sam pokrzywdzony często po pewnym czasie stwierdza, że został okradziony. Dlatego tak ważne jest, aby pamiętać o zasadach bezpieczeństwa i nie popełniać błędów, które w ciągu kilku sekund bezlitośnie wykorzystują kieszonkowcy.
 
Wrocławscy policjanci i MPK cały czas szukają nowych sposobów docierania z działaniami prewencyjnymi do odbiorców, którymi w tym przypadku są pasażerowie. Wcześniej w środkach komunikacji miejskiej umieszczane były stosowne naklejki, przypominające o zagrożeniach kradzieżami kieszonkowymi. Kolejnym etapem było wyświetlanie informacji tekstowych na urządzeniach zamontowanych w autobusach i tramwajach.
 
Teraz, w dobie nowych rozwiązań technicznych stosowanych w MPK, postanowiono wykorzystać inny sposób dotarcia do pasażerów. Opracowano materiał filmowy, przedstawiający niektóre sytuacje, mogące zdarzyć się w środkach komunikacji miejskiej, który informuje, jakich błędów nie należy popełniać.
 
Przypomnijmy, że:  

·  Przedmioty wartościowe (np. portfel, telefon komórkowy) nosimy w zamykanych, wewnętrznych kieszeniach. Nigdy nie trzymamy ich w łatwo dostępnych kieszeniach bocznych czy tylnych.
·  Nosząc portfel, telefon czy dokumenty w torebce, upewnijmy się, że jest ona zapięta.
·  Torebkę trzymamy zawsze przed sobą, tak by mieć ją na oku.
·  W tramwaju czy autobusie bagażu podręcznego nie zostawiamy nawet na krótką chwilę bez opieki.
·  Bądźmy szczególnie czujni podczas wsiadania i wysiadania z tramwaju czy autobusu.
 
Pamiętajmy, że kieszonkowcy lubią ścisk, tłok...  i nasze pieniądze. Nie dawajmy im okazji do kradzieży, która może trwać zaledwie kilka sekund.

(KWP we Wrocławiu)


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 7.33 MB)


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 6.63 MB)

Powrót na górę strony