Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymani za fikcyjne aukcje internetowe

Data publikacji 25.04.2013

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu zatrzymali cztery osoby. Wszystkie są podejrzane o oszustwo ponad 110 osób na internetowych aukcjach. Oferowano na nich aparaty fotograficzne i telefony. Podejrzani wyłudzili około 140 tys. złotych. Grozi im za to 8 lat więzienia.

Cztery osoby zostały zatrzymane przez policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Podejrzani wystawiali na portalu aukcyjnym fikcyjne oferty sprzedaży aparatów fotograficznych i telefonów. Osoby, które licytowały podczas aukcji i płaciły za zamówiony sprzęt nigdy nie otrzymały przesyłek. Oszuści naciągnęli w ten sposób ponad 110 osób z całego kraju. Wyłudzili od nich około 140 tys. złotych.

Sprawą zainteresowali prawie dwa lata temu się policjanci z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego i Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Poznaniu. Przejęli umorzone, pojedyncze dochodzenia z komisariatów policji, do których zgłaszali się pokrzywdzeni. Poddano analizie wszystkie dostępne materiały i informacje. Podjęto także współpracę z działem bezpieczeństwa portalu aukcyjnego.

Policjanci ustalili, że oszustwami na dużą skalę zajmuje się grupa znajomych. Najpierw różnymi sposobami przejęli hasła do kont użytkowników serwisu. Wybierali sprzedawców o dużej renomie i z wieloma pozytywnymi komentarzami. Zmieniali potem numery telefonów podawane w profilach tych użytkowników i numery kont bankowych do płatności.

Tak przygotowani wystawiali na aukcjach popularne aparaty fotograficzne i telefony. W okresie od stycznia do lipca 2011 roku w tak zastawiona pułapkę dało się złapać 110 osób z całej Polski. Licytowali oferowane przedmioty, przelewali na podane przez oszustów konta bankowe pieniądze lecz ani aparatów, ani telefonów nigdy nie otrzymali. Podejrzani wyłudzili w ten sposób około 140 tys. złotych.

Zebrane materiały dowodowe policjanci przekazali prokuratorom z Prokuratury Okręgowej w Poznaniu. Podczas prowadzonego śledztwa dały one podstawę do postawienia zarzutów. Zarzuty te obejmują przestępstwa polegające na przejmowaniu cudzych kont użytkowników portalu aukcyjnego oraz oszustwo. Za tego rodzaju przestępstwa grozi kara nawet 8 lat więzienia.
 
(KWP w Poznaniu / mj)

Powrót na górę strony