Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wspólne ćwiczenia dolnośląskich i saksońskich antyterrorystów

Data publikacji 26.04.2013

„Poprawa bezpieczeństwa i współpraca jednostek Policji w obszarze pogranicza w zakresie wspólnej likwidacji zagrożeń terrorystycznych” – to projekt realizowany przez dolnośląskich i saksońskich policjantów, a współfinansowany ze środków unijnych. Jego podsumowanie i ćwiczenia współdziałania służb antyterrorystycznych dolnośląskiego SPAP i saksońskiego SEK w obliczu aktu terrorystycznego, negocjacji policyjnych, odbicia uwięzionych zakładników, zatrzymania przestępców i neutralizacji materiałów wybuchowych, odbyły się 25 kwietnia br. na tamie Zalewu Leśniańskiego, w powiecie lubańskim.

Na terenie zachodniej części Saksonii (Niemcy) dochodzi do napadu na bank. Kilkuosobowa grupa sprawców kradnie pieniądze i bierze zakładników. Dochodzi do wymiany ognia z funkcjonariuszami tamtejszej policji. Sprawcy uciekają z zakładnikami miejsca przestępstwa w kierunku wschodnim. Niemieccy policjanci jednostki specjalnej rozpoczynają pościg. Przestępcy kontaktując się z niemiecką policją informują, że mają materiały wybuchowe. Grożą zabiciem zakładników. Sprawcy uciekają w kierunku obszaru polskiego pogranicza. Policjanci saksońscy nawiązują kontakt z policją dolnośląską. Uruchomiona zostaje procedura pościgu transgranicznego. W międzyczasie przestępcy zajmują budynek elektrowni, przy tamie na zalewie leśniańskim (powiat lubański). Teren wokół elektrowni, do czasu przybycia funkcjonariuszy Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji Komendy Wojewódzkiej we Wrocławiu, zabezpieczają kontynuujący pościg policjanci saksońskiego Special Einsatz Kommando. Po uruchomieniu Sztabu Dowodzenia działaniami dolnośląskiej policji, dalsza akcja prowadzona jest dwutorowo. Mając na celu pokojowe rozwiązanie sytuacji i uwolnienie zakładników, policjanci dolnośląscy i saksońscy prowadzą negocjacje z przestępcami. Jednocześnie przygotowywany jest wariant ewentualnego rozwiązania siłowego. W pewnym momencie terroryści zrywają negocjacje, strzelając do próbującego uciec zakładnika. Z uwagi na to zostaje podjęta przez sztab decyzja o przeprowadzeniu akcji szturmowej. Do działań wchodzą policjanci SPAP, podzieleni na kilka grup realizacyjnych, których zadaniem jest odbicie uwięzionych zakładników, udzielenie pomocy rannemu, zatrzymanie terrorystów, ewentualne ujawnienie materiałów wybuchowych na tamie i w budynku elektrowni oraz ich neutralizacja. Działania taktyczne prowadzone są jednocześnie z lądu, wody i powietrza. Okoliczny jest wyizolowany i zabezpieczony przez policjantów z powiatu lubańskiego. Policjanci ci są również przygotowani do ewentualnej ewakuacji okolicznych mieszkańców.

Na szczęście to tylko krótki opis scenariusza wydarzeń i działań przeprowadzonych w ramach ćwiczeń dolnośląskich i saksońskich antyterrorystów, zrealizowanych w ramach podsumowania projektu „Poprawa bezpieczeństwa i współpracy jednostek policji w obszarze pogranicza w zakresie wspólnej likwidacji zagrożeń terrorystycznych”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska (Dolny Śląsk) - Saksonia 2007-2013. Posumowanie było okazją do prezentacji umiejętności współpracy policjantów Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu oraz Special Einsatz Kommando - jednostki specjalnej policji saksońskiej. W trakcie ćwiczeń wykorzystano również sprzęt zakupiony w ramach projektu. Ćwiczenia poprzedzone były konferencją na temat realizacji projektu.

Umowa o dofinansowanie projektu pomiędzy Saksońskim Bankiem Odbudowy – Bankiem Wsparcia a Komendą Wojewódzką Policji we Wrocławiu została zawarta 26 listopada 2009 roku. Projekt jest realizowany z partnerem projektu - Landeskriminalamt Sachsen, na podstawie Umowy partnerskiej zawartej w dniu 18 czerwca 2009 r. Celem projektu jest rozwój dolnośląsko - saksońskiej współpracy policyjnej na rzecz poprawy bezpieczeństwa regionu pogranicza. W ramach projektu przeprowadzono cykl ćwiczeń policjantów SPAP i SEK. Cykl obejmował m.in. ćwiczenia wysokościowe z użyciem śmigłowca, płetwonurkowe, pirotechniczne realizowane już od 2010 roku. Przed i po zakończeniu każdego rodzaju ćwiczenia organizowano spotkania robocze mające na celu omówienie działań oraz szczegółowe uzgodnienie wspólnych procedur postępowania.

W ramach projektu zakupiono również dla policjantów Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu oraz policjantów jednostki specjalnej policji saksońskiej - specjalistyczny sprzęt nurkowy, pirotechniczny, wysokościowy oraz antyterrorystyczny, cztery samochody, sprzęt łączności i urządzenia rejestrujące. Dzięki wspólnym ćwiczeniom oraz doposażeniu w sprzęt, dolnośląska i saksońska policja są w stanie bezpośrednio współdziałać, wspomagać i uzupełniać się w prowadzonych działaniach antyterrorystycznych, poszukiwawczych i ratunkowych w rejonie pogranicza polsko - niemieckiego.

Realizacja projektu przyczyniła się do zintensyfikowania współpracy dolnośląskich i saksońskich jednostek antyterrorystycznych, wzmocnienia wzajemnego zaufania oraz częściowej likwidacji bariery językowej, dzięki opracowaniu katalogu wspólnych znaków niewerbalnych, umożliwiających porozumiewanie się w trudnych warunkach działań bojowych.

Łączna wartość projektu wynosi 780 469,26 Euro, z czego wartość dofinansowania ze środków unijnych, to 663 398,87 Euro.

(KWP we Wrocławiu / mw)
 

Film Wspólne ćwiczenia dolnośląskich i saksońskich antyterrorystów

Opis filmu: ćwiczenia, antyterroryści, wrocław, saksonia

Pobierz plik Wspólne ćwiczenia dolnośląskich i saksońskich antyterrorystów (format mp4 - rozmiar 30.35 MB)

Powrót na górę strony