Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wizyta delegacji niemieckiej w Oddziale Prewencji Policji w Łodzi

Data publikacji 29.04.2013

Od 22 do 26 kwietnia 2013 roku policjanci z Oddziału Prewencji Policji w Łodzi gościli siedmiu funkcjonariuszy z landu Brandenburgia. W skład delegacji wchodził Zastępca oddziału Prewencji Policji oraz mundurowi z plutonu do zatrzymywania osób i zabezpieczania dowodów przestępstw (BFE). Celem wizyty była wymiana doświadczeń zawodowych oddziałów prewencji, a w szczególności zapoznanie z taktykami działania podczas dynamicznego zatrzymywania sprawców przestępstw i wykroczeń oraz naruszenia bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Gości uroczyście przywitał Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi insp. Dariusz Banachowicz. Komendant 21 grudnia 2012 roku osobiście podpisał wraz Prezydentem Policji kraju związkowego Brandenburgia deklarację współpracy, dzięki czemu wizyta ta była możliwa.

Niemieccy policjanci przyjechali do Łodzi dwoma oznakowanymi radiowozami co umożliwiło łódzkim funkcjonariuszom porównanie środków transportu, ich wyposażenia oraz uzbrojenia. Jak się okazało, wbrew pozorom różnice między tymi dwoma formacjami są niewielkie.

Podczas krótkiego pobytu uczestnicy szkolenia mieli okazje porównać systemy prawne i organizacyjne w sąsiadujących krajach. Z uwagą obserwowali prezentowane przez siebie taktyki działań pododdziałów zwartych Policji zarówno podczas zbiorowego zakłócania porządku jak i zatrzymywania pojedynczych osób. Mogli również skonfrontować polskie i niemieckie systemy prawne.

Po raz kolejny okazało się również, że z naszymi zachodnimi sąsiadami łączy nas bardzo wiele. Może noszą nieco inne mundury, ale często sposób wykonywania obowiązków służbowych jest bardzo podobny. Polscy funkcjonariusze bardzo chętnie korzystają z doświadczeń zagranicznych kolegów podpatrując ich metody działania. Bardzo chętnie wykorzystują ich doświadczenie podczas swojej pracy dostosowując ich metody działania do naszych polskich realiów.

(KWP w Łodzi / mw)

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 10.32 MB)

Powrót na górę strony