Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rozbite grupy przestępcze zajmujące się handlem ludźmi

Data publikacji 07.05.2013

Policjanci Centralnego Biura Śledczego i Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy zatrzymali 10 członków dwóch zorganizowanych grup przestępczych trudniących się handlem ludźmi i wyłudzeniami nienależnych świadczeń socjalnych na terenie Wielkiej Brytanii. Dziś sąd zdecyduje o aresztowaniu podejrzanych.

Policjanci CBŚ od ponad roku rozpracowywali dwie grupy przestępcze działające na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, których członkowie zajmowali się handlem ludźmi. Grupy te miały ściśle zorganizowaną hierarchię, pomimo istniejących w niej powiązań rodzinnych, a kierownicze role pełnili mieszkańcy powiatu inowrocławskiego.

Przestępczy proceder polegał na wyszukiwaniu osób w trudnej sytuacji materialnej, a następnie proponowaniu im pracy na terenie Wielkiej Brytanii. Pokrzywdzonych podstępem, wywożono na wyspy. Z uwagi na nieznajomość języka angielskiego osoby te, nieświadome co do rzeczywistego celu ich wykorzystania, uczestniczyły w załatwianiu formalności w urzędach i bankach Wielkiej Brytanii. W ten sposób sprawcy uzyskiwali na nie świadczenia socjalne znacznej wysokości, które nigdy do nich nie trafiły. Mało tego pokrzywdzeni wcale nie wiedzieli o tym, że właśnie na nich załatwiono „social”. Uzyskane w ten sposób pieniądze, przez kilka lat, stanowiły stałe źródło dochodu obu grup przestępczych. Jak ustalili policjanci, podejrzani mogli w ten sposób uzyskać co najmniej 1,2 mln złotych. Po załatwieniu formalności w urzędach i bankach pokrzywdzeni byli informowani o braku możliwości załatwienia pracy i z uwagi na sytuację finansową zmuszeni byli wrócić do Polski.

Podczas wspólnej akcji policjantów Centralnego Biura Śledczego i Wydziału Kryminalnego KWP w Bydgoszczy zatrzymano kilkunastu członków obu grup. 11 osobom przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się handlem ludźmi, a 5 jej organizatorom kierowania grupą. Ponadto u podejrzanych zabezpieczono m.in. trzy luksusowe samochody, a także pieniądze w polskiej i obcej walucie, o łącznej wartości ponad 160 tys. zł. 

Sąd Okręgowy w Bydgoszczy zdecyduje o areszcie dla organizatorów handlu ludźmi. W sprawie występuje blisko 40 osób pokrzywdzonych. Śledztwo ma charakter rozwojowy, a w sprawie planowane są dalsze zatrzymania.

(KWP w Bydgoszczy / mw)

Film Rozbite grupy przestępcze zajmujące się handlem ludźmi

Opis filmu: handel ludźmi

Pobierz plik Rozbite grupy przestępcze zajmujące się handlem ludźmi (format mp4 - rozmiar 12.34 MB)

Powrót na górę strony