Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymanie sprawcy przerwało wielomiesięczną przemoc

Data publikacji 08.05.2013

Kilka zarzutów, w tym wymuszenia rozbójniczego, kradzieży, gróźb karalnych, naruszenia nietykalności cielesnej usłyszał 33-letni mieszkaniec Kamienia zatrzymany przez podkarpackich policjantów. Mężczyzna od ubiegłego roku nękał dwóch młodych ludzi. Grożąc pobiciem i śmiercią wymusił od pokrzywdzonych 6 tys.złotych. Grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Sprawa zaczęła się jeszcze w ubiegłym roku. We wrześniu jeden z pokrzywdzonych zauważył  na posesji należącej do 33-latka uprawę konopi indyjskich. 17-latek wraz z 22-letnim kolegą zabrali z niej po jednej sadzonce. Incydent zapoczątkował spiralę przemocy, która zakończyła się aresztem tymczasowym dla mieszkańca Kamienia.

33-latek dowiedział się o zabraniu sadzonek i mimo, że przebywał poza granicami kraju, rozpoczął nękanie pokrzywdzonych. Telefonując do nich groził im pobiciem i śmiercią. Grożąc żądał również od nich pieniędzy. Groźby były na tyle wiarygodne, że obydwaj pokrzywdzeni przekazali mu łącznie 6 tys. złotych. Nie zakończyło to jednak sprawy, gdyż pojawiły się ze strony 33-latka żądania, również poparte groźbami, aby pokrzywdzeni zachowali całą sprawę w tajemnicy i nie powiadamiania Policji. Eskalacja konfliktu nastąpiła, gdy mężczyzna kilka dni temu wrócił do kraju. Początkowo obydwaj pokrzywdzeni z obawy o zdrowie i życie nie wychodzili z domów. Gdy w ubiegły piątek 17-latek wyjechał na przejażdżkę motocyklem został zaczepiony i zaatakowany przez podejrzanego. Mężczyzna zajechał mu drogę samochodem i zaczął bić po głowie. Zaatakowany chłopak porzucił motor i schronił się na posesji znajomych. Napastnik zabrał porzucony motocykl, który jak twierdził zamierzał spalić.

Ostatnie wydarzenia skłoniły pokrzywdzonych do zawiadomienia o wszytskim Policji. Ich interwencja szybko przerwała przemoc. Jeszcze tego samego dnia policjanci zatrzymali 33-latka. Zatrzymali również jego 29-letniego kolegę, który pomagał mężczyźnie w zabraniu motocykla.

W sprawie Prokuratura Rejonowa w Rzeszowie wszczęła śledztwo. Na podstawie zebranych przez funkcjonariuszy z komisariatu w Sokołowie Małopolskim materiałów prokurator przedstawił 33-latkowi sześć zarzutów. Dotyczyły one między innymi wymuszenia rozbójniczego, kradzieży motocykla oraz nielegalnej uprawy konopi. Kolejne zarzuty dotyczyły gróźb karalnych. Prokurator przedstawił 33-latkowi również zarzut naruszenia nietykalności cielesnej 17-latka mimo, że jest to czyn ścigany z oskarżenia prywatnego. Zarzut paserstwa usłyszał również 29-latek.

Na wniosek Prokuratury Rejonowej w Rzeszowie, sąd rejonowy zastosował wobec 33-latka tymczasowy areszt na 2 miesiące. W sprawie trwają dalsze czynności wyjaśniające.

(KWP Rzeszów / tk)

Powrót na górę strony