Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oficer dyżurny pomógł uratować 11-tygodniowe maleństwo

Data publikacji 08.05.2013

Profesjonalizm oficera dyżurnego asp. Mateusza Pruskiego z Ozimka przyczynił się do uratowania życia 11-tygodniowego chłopczyka, który przestał oddychać. Po odebraniu dramatycznego telefonu od matki, funkcjonariusz instruował kobietę, w jaki sposób należy udzielić dziecku pierwszej pomocy i jednocześnie zawiadomił pogotowie ratunkowe. Zanim karetka dotarła na miejsce, maleństwo mogło już normalnie oddychać.

W miniony poniedziałek oficer dyżurny Komisariatu Policji w Ozimku odebrał nietypowy telefon. Dzwoniła młoda kobieta, która roztrzęsionym głosem poinformowała policjanta, że jej malutkie dziecko nie oddycha i całe zsiniało. Prawdopodobnie czymś się zakrztusiło.

Policjant uspokoił matkę, jednocześnie uzyskał od niej informację co dzieje się z maleństwem. Bezzwłocznie przekazał jej instrukcje jak należy postępować, by przywrócić dziecku oddech. Jednocześnie skontaktował się z pogotowiem ratunkowym, którego dyspozytor natychmiast wysłał na miejsce karetkę.  Pozostając w stałym kontakcie z matką dziecka wykonującą przekazywane polecenia, policjant usłyszał, że stan dziecka się poprawia. Dziecko zaczęło oddychać. Asp. Mateusz Pruski utrzymywał kontakt z kobietą do czasu przejęcia dziecka przez załogę pogotowia. Matka i dziecko zostały przewiezione do szpitala w Opolu. Jak się okazało pomoc policjanta była bardzo skuteczna. Najprawdopodobniej uratowała dziecku życie. Matka z kilkutygodniowym maleństwem pozostali na obserwacji w szpitalu.

Jak dziś przyznaje asp. Mateusz Pruski, sam będąc ojcem małego dziecka, był w dużym stresie, który musiał szybko opanować. Jak mówi, zawsze gdy w grę wchodzi ludzkie życie, tym bardziej tak małego dziecka, decyzje muszą być szybkie i trafne. Pomimo przeszkolenia na wypadek takich sytuacji, życie weryfikuje nabyte umiejętności.

(KWP w Opolu / mw)

 

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 5.9 MB)

Powrót na górę strony