Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Premiera filmu edukacyjnego „Nad wodą”

Data publikacji 08.05.2013

W Centrum Nauki Kopernik odbyła się premiera siódmego już filmu edukacyjnego w serii „Nie warto ryzykować” realizowanego przez m.st. Warszawę we współpracy z Komendą Stołeczną Policji. Odcinek „Nad wodą” poświęcony jest ryzykownym zachowaniom nad akwenami.

Coraz cieplejsze dni zachęcają do wypoczynku nad wodą. Bezpieczeństwo nasze i naszych dzieci zależy w dużej mierze od nas samych. W wielu przypadkach, aby ustrzec się przed tragedią, wystarczy zachować większą czujność oraz przestrzegać zasad bezpiecznego korzystania z kąpieli wodnych. – powiedziała podczas premiery Ewa Gawor, dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

Celem filmu „Nad wodą” jest kształtowanie świadomości z zakresu bezpiecznego wypoczynku nad wodą, pokazanie działań służb ratowniczych podczas zdarzeń na wodzie, a także podniesienie świadomości z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Wypadkom nad wodą sprzyja brawura, nieprzestrzeganie regulaminów kąpielisk, lekceważenie zakazu kąpieli, kąpiel po spożyciu alkoholu, niewiedza dotycząca znajomości zasad bezpieczeństwa nad wodą i w wodzie, słabe rozeznanie zbiornika wodnego, brak umiejętności pływania oraz brak opieki nad dziećmi. Często efektem takich zachowań jest niepełnosprawność i życie na wózku.

Filmy stanowią pomoc dydaktyczną przy realizacji zajęć w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych, na których omawiane i analizowane są problemy poruszone w materiale filmowym. Do każdego filmu jest dołączony scenariusz zajęć jaki powinien towarzyszyć projekcji. Ze względu na poruszane zagadnienia, lekcje z uczniami powinny być prowadzone przez osoby, które mają przeszkolenie i wiedzę w zakresie prawa np. policjanta czy strażnika miejskiego. Filmy posiadają rekomendację Biura Edukacji Urzędu m.st. Warszawy. 

(KSP / tk)

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 13.75 MB)

Powrót na górę strony