Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Produkowali materiały wybuchowe – zostali zatrzymani przez policjantów CBŚ

Data publikacji 10.05.2013

Gotowe samodziałowe urządzenia wybuchowe, elementy umożliwiające skonstruowanie takich urządzeń, 14 kg materiałów wybuchowych, ponad 100 kg substancji chemicznych mogących służyć do ich produkcji – to wszystko zabezpieczyli policjanci CBŚ podczas ogólnopolskiej akcji wymierzonej w osoby produkujące materiały wybuchowe i handlujące nimi. Efekt działań policyjnych to także sprawdzenie ponad 30 adresów i zatrzymanie 14 osób związanych z tym przestępczym procederem.

Do zadań policjantów CBŚ należy m.in. monitorowanie Internetu pod kątem działań mających charakter przestępczy. Śledczy, sprawdzając fora internetowe i aukcje tematyczne, wychwycili informacje, które wskazywały na możliwość konstruowania ładunków wybuchowych. Ilość i rodzaj kupowanych substancji chemicznych sugerowały, że mogą one służyć do wyrabiania materiałów wybuchowych.

Policjanci, weryfikując te dane, dotarli do osób, które mogły być zmieszane w ten proceder – namierzenie konkretnych adresów było możliwe dzięki pracy policjantów z KGP zajmujących się zwalczaniem cyberprzestępczości. Sprawdzono ponad 30 miejsc  na terenie 14 województw w całym kraju, zatrzymując 14 osób, nie działających w grupie przestępczej. Byli to przedstawiciele różnych grup i zawodów: kierownik apteki, myśliwi, rolnicy i studenci. Ludzie ci najprawdopodobniej realizowali swoje hobby, nie zdając sobie sprawy, jak bardzo było ono niebezpieczne. Co więcej przygotowywali nagrania z detonacji, które następnie zamieszczali w Internecie.

Podczas akcji policjanci ujawnili gotowe samodziałowe urządzenia wybuchowe, elementy umożliwiające skonstruowanie takich urządzeń, ponad 14 kg materiałów wybuchowych i ponad 100 kg środków chemicznych mogących służyć do ich produkcji. Śledczy zabezpieczyli też 13 sztuk różnego rodzaju broni palnej oraz dwie armaty stylizowane na pirackie, z których można było oddawać strzały.

Funkcjonariusze w ramach tej akcji natrafili również na plantację marihuany oraz trzy linie produkcyjne do wyrobu alkoholu wysokoprocentowego, zabezpieczając 120 litrów zacieru i gotowy wyprodukowany alkohol.

Zatrzymane osoby usłyszały zarzuty posiadania i wyrabiania materiałów wybuchowych. Niektóre z nich odpowiedzą także za nielegalne posiadanie i wytwarzanie broni, amunicji i narkotyków oraz produkcję „lewego” alkoholu.

W akcję zaangażowani byli funkcjonariusze 14 zarządów CBŚ, Wydziału AT CBŚ, Wydziału dw. z Cyberprzestępczością Biura Służby Kryminalnej KGP oraz pirotechnicy z komend wojewódzkich Policji.

mg, mw

  • KWP Olsztyn

Film Produkowali materiały wybuchowe – zostali zatrzymani przez policjantów CBŚ

Pobierz plik Produkowali materiały wybuchowe – zostali zatrzymani przez policjantów CBŚ (format mp4 - rozmiar 16.09 MB)

Film Produkowali materiały wybuchowe – zostali zatrzymani przez policjantów CBŚ

Opis filmu: cbś, broń

Pobierz plik Produkowali materiały wybuchowe – zostali zatrzymani przez policjantów CBŚ (format mp4 - rozmiar 8.87 MB)

Film Produkowali materiały wybuchowe – zostali zatrzymani przez policjantów CBŚ

Pobierz plik Produkowali materiały wybuchowe – zostali zatrzymani przez policjantów CBŚ (format mp4 - rozmiar 12.74 MB)

Film Produkowali materiały wybuchowe – zostali zatrzymani przez policjantów CBŚ

Pobierz plik Produkowali materiały wybuchowe – zostali zatrzymani przez policjantów CBŚ (format mp4 - rozmiar 14.42 MB)

Film Produkowali materiały wybuchowe – zostali zatrzymani przez policjantów CBŚ

Pobierz plik Produkowali materiały wybuchowe – zostali zatrzymani przez policjantów CBŚ (format mp4 - rozmiar 11.52 MB)

Powrót na górę strony