Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Szukasz pracy za granicą - uważaj na oszustów

Data publikacji 13.05.2013

Dwie Polki, wprowadzone w błąd przez niedoszłego pracodawcę, trafiły do domu publicznego na terenie Niemiec. Kobiety przez rodzinę zawiadomiły o swej sytuacji polską Policję, a ta współdziałając z niemieckimi funkcjonariuszami, zapewniła im bezpieczny powrót do kraju.

Na początku maja tego roku dwie młode Polki, za pośrednictwem internetu, szukały pracy na terenie Niemiec. Przypadkowo trafiły na ofertę zatrudnienia w okolicy Monachium. Zajęcie polegać miało na zbiorze pieczarek. Rzekomy pracodawca oferował godny zarobek i świadczenia socjalne. Mieszkanka Nowej Soli, wraz ze swoją znajomą z Wielkopolski, telefonicznie skontaktowały się z autorem ogłoszenia. Ponieważ oferta wydała się wiarygodna, 5 maja obydwie panie autobusem wyjechały do Monachium. Na miejscu przesiadły się do samochodu, który miał zawieźć je na plantację. Jakież było zdziwienie obydwu Polek, gdy poinformowane zostały, że praca polegać będzie na czymś zgoła innym. Zdruzgotane Polki noc spędziły w agencji towarzyskiej. Nad ranem udało im się wyjść z budynku. Kiedy dotarły do pobliskich zabudowań skontaktowały się z rodziną w Polsce. Informacja trafiła do Policji oraz fundacji „La Strada” świadczącej wsparcie w podobnych przypadkach. Koordynator z Wydziału Kryminalnego KWP w Gorzowie Wlkp., za pośrednictwem Punktu Kontaktowego w przygranicznym Świecku, nawiązał łączność z kolegami na południu Niemiec. W ciągu kilkudziesięciu minut ustalono, że kobiety zostaną odebrane przez policyjny radiowóz. Obydwie Polki obawiały się wyjść z ukrycia. Jako punkt orientacyjny wskazywały nazwy sklepów w okolicy. Na tej podstawie policjanci ustalili miejsce, w którym się znajdują. Na umówiony znak podjechał tam radiowóz z włączonymi lampami. Kobiety widząc policjantów dobiegły do auta.

Po dwóch dniach obydwie Polki bezpiecznie wróciły do kraju. Szczegóły wydarzeń w Monachium wyjaśniają obecnie policjanci z Niemiec. Polska Policja zajęła się natomiast ustaleniem okoliczności werbowania Polek do pracy. Postępowanie w sprawie tzw. handlu ludźmi nadzorowane jest przez Prokuraturę Rejonową w Nowej Soli, a czynności w tej sprawie realizują funkcjonariusze z tamtejszej jednostki Policji.

W ramach przeciwdziałania takim sytuacjom lubuscy policjanci, wzorem lat ubiegłych, prowadzą cykl przedwakacyjnych spotkań z młodzieżą i osobami poszukującymi pracy. Wakacje to czas zwiększonej ilości podobnych wyjazdów. Wszystkim zainteresowanym przekazywana jest wiedza pozwalająca ustrzec się podobnego zaskoczenia. Podstawą bezpieczeństwa w tym przypadku jest wiarygodne sprawdzenie oferty zatrudnienia, a w przypadku zagrożenia szybki kontakt z rodziną i Policją w kraju.

(KWP Gorzów Wlkp. / tk)

Powrót na górę strony