Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podrabiali proszki do prania - wpadli w ręce Policji

Data publikacji 14.05.2013

Zatrzymani członkowie zorganizowanej grupy przestępczej zajmujący się produkcją i dystrybucją w kraju i za granicą podrobionych proszków do prania znanych światowych koncernów, zlikwidowana nielegalna fabryka do ich produkcji, zabezpieczone 8 ton podrobionych proszków i blisko 17 ton granulatu, a także zabezpieczone komplety matryc z odwzorowaniem wiodących proszków do prania – to efekt akcji Centralnego Biura Śledczego przeprowadzonej na terenie siedmiu województw w kraju. Jak się okazało, grupa zajmowała się również handlem podrobionymi papierosami i wyrobami tytoniowymi.

Policjanci Centralnego Biura Śledczego, w ramach śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Okręgową w Rzeszowie, w wyniku akcji przeprowadzonej na terenie siedmiu województw przeszukali w sumie 30 miejsc, w których zatrzymali 7 osób, członków zorganizowanej grupy przestępczej trudniącej się produkcją i dystrybucją chronionych znakiem towarowym proszków do prania wiodących producentów.

Z ustaleń funkcjonariuszy CBŚ wynika, że nielegalny proceder kwitł od co najmniej 2012 roku. W tym celu pod szyldem legalnej działalności gospodarczej w Mińsku Mazowieckim powstała nielegalna linia produkcyjna proszków do prania oraz sieć ich dystrybucji na terenie całego kraju i za granicą. Właściciel fabryki maskował przestępcze działania produkcją proszku własnej marki, która w rzeczywistości miała tylko niewielką skalę. Na miejscu policjanci zabezpieczyli m.in. maszynę do sypania i pakowania proszków, wagi, 8 ton podrobionego proszku do prania w opakowaniach foliowych i plastikowych wiaderkach, blisko 17 ton przygotowanego do pakowania podrobionego granulatu, ponad 6 tys. sztuk opakowań foliowych, etykiet i naklejek, a ponadto ponad 3 tys. pudełek plastikowych i pokrywek przygotowanych do pakowania. Straty powstałe na szkodę koncernów w wyniku przestępczej działalności szacuje się na 100 tys. zł.

Jak się okazało, członkowie grupy zajmowali się również handlem nielegalnymi papierosami i wyrobami tytoniowymi. W ramach tej akcji funkcjonariusze znaleźli bowiem w fabryce prawie 332 tys. sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy, 48 podrobionych opakowań tytoniu legalnego polskiego producenta z podrobioną polską akcyzą, jak i przygotowane dalsze 7 tys. sztuk opakowań tego produktu.

Dwaj zatrzymani członkowie z Podkarpacia odpowiedzialni byli za tworzenie opakowań oraz etykiet wraz z grafiką podrabianych produktów i kodów cenowych odzwierciedlających aktualne ceny detaliczne. U jednego z nich, właściciela drukarni na Podkarpaciu, zabezpieczono 20 matryc z odwzorowaniem 3 wiodących proszków do prania, u drugiego natomiast blisko 1600 opakowań foliowych i etykiet.

W Krakowie w ręce funkcjonariuszy wpadło dwóch drukarzy, u których w drukarni również zabezpieczono komplety matryc. Kolejny zatrzymany mężczyzna, mieszkaniec Lublina, zajmował się dostarczaniem do fabryki komponentów, jak i organizował zbyt gotowych produktów. U niego również zabezpieczono prawie 5 tys. sztuk opakowań foliowych na proszki.

Dzięki wykorzystanym firmom, które oficjalnie zajmują się produkcją i dystrybucją detergentów chemii gospodarczej, członkowie grupy mogli legalnie nabywać komponenty do produkcji proszku, tj. granulat i pigmenty, jak i swobodnie go sprzedawać. Cena tych produktów była średnio trzy razy mniejsza od detalicznej ceny sklepowej. Proszek rozprowadzany był głównie do hurtowni i sklepów zajmujących się sprzedażą chemii gospodarczej na terenie Polski oraz do mniejszych odbiorców indywidualnych handlujących na bazarach czy targowiskach.

Wszystkim zatrzymanym Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie przedstawiła zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz z Ustawy Prawo własności przemysłowej i ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Wobec podejrzanych zastosowano policyjne dozory, poręczenia majątkowe oraz zakaz opuszczania kraju.

To nie pierwsza tego typu sprawa prowadzona przez CBŚ na Podkarpaciu i Prokuraturę Okręgową w Rzeszowie. W 2011 r. funkcjonariusze rozbili międzynarodową grupę przestępczą zajmującą się wprowadzaniem na rynki europejskie płynu do płukania tkanin znanego światowego producenta chemii gospodarczej z podrobionym znakiem towarowym zarejestrowanym w Urzędzie Patentowym. Straty pokrzywdzonego koncernu w tej sprawie oszacowano na ponad milion złotych.

W ostatnich latach w Polsce zauważono wzrost zainteresowania przez grupy przestępcze procederem podrabiania markowych produktów, nie tylko w obszarze chemii gospodarczej. Skala tego zjawiska i stopień zorganizowania świadczy o tym, że jest to nowy trend w przestępczości ekonomicznej, który dynamicznie się rozwija. Przestępstwa te godzą nie tylko w interesy koncernów, powodując ogromne straty i psucie marki ale również skutkują olbrzymimi uszczupleniami Skarbu Państwa, choćby z tytułu działalności w szarej strefie.

(CBS / mw)
 

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 18.23 MB)

Powrót na górę strony