Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pies pogryzł dziecko - policjanci apelują o ostrożność

Data publikacji 18.05.2013

Kutnowscy policjanci wyjaśniają okoliczności pogryzienia półtorarocznego dziecka przez psa i apelują o szczególną ostrożność zwłaszcza w przypadku kontaktu małych dzieci z czworonogami.

Do zdarzenia doszło 17 maja 2013 roku po 18:00 na terenie prywatnej posesji we wsi w okolicach Żychlina. Oficer dyżurny kutnowskiej komendy informację otrzymał o 18:45 od pogotowia ratunkowego. Natychmiast na miejsce skierowano patrol. Funkcjonariusze zastali jeszcze półtorarocznego chłopca, który opatrywany był przez lekarza. Maluch miał ranę ucha oraz zasinienie na policzku. Został przewieziony do łódzkiego szpitala. W chwili zdarzenia w domu przebywała babcia chłopca i jego matka, która, jak twierdzi, wyszła tylko na chwilę i zaraz wracała na podwórko, gdzie bawił się jej syn. W tym czasie chłopiec podszedł najprawdopodbniej do uwiązanego na łańcuchu psa i został ugryziony przez zwierzę w głowę. Rodzice wierdzą, że kundel nigdy wcześniej nie zachowywał sie agresywnie w stosunku do domowników. Zapewniają też, że pies był szczepiony.

Wiosenna, ciepła aura sprzyja przebywaniu na świeżym powietrzu. Dzieci wychodzą z domów, spacerują i bawią się w parkach czy na placach zabaw często w grupie rówieśniczej – bez opieki dorosłych. W takim okresie na ulicach, chodnikach i w rejonie „blokowisk” pojawiają się także zwierzęta – głównie psy - bezpańskie lub wypuszczone z domów „samopas”, bez nadzoru właścicieli. Wszyscy wiemy, że pies od wieków towarzyszy człowiekowi jako najwierniejszy przyjaciel i obrońca, a prawidłowo wychowany i zdrowy pies nie zrobi człowiekowi krzywdy. Niestety błędy w wychowaniu psa popełniane przez właścicieli, doznana krzywda lub brak opieki, mogą spowodować nieprawidłowe, a nawet agresywne zachowanie zwierzęcia.

DLATEGO:

 • Nie dotykaj i nie głaskaj obcego psa bez zgody właściciela.
 • Nie wchodź na teren prywatny pilnowany przez psa.
 • Nigdy nie drażnij psów, nawet jeśli są za ogrodzeniem.
 • Nie wkładaj ręki przez płot, balkon lub przez szybę samochodu, w którym jest pies.
 • Nie sprawiaj bólu psom.

CO ROBIĆ, GDY PIES ZAATAKUJE ?

 • Nie uciekaj, stań nieruchomo.
 • Nie krzycz, nie machaj rękoma.
 • Osłoń rękoma szyję, nie patrz psu prosto w oczy.
 • Nie wykonuj żadnych gwałtownych ruchów dopóki istnieje groźba ataku psa.
 • Jeżeli pies chce ugryźć - odgrodź się od niego kurtką, plecakiem, torbą z zakupami, rowerem lub innym przedmiotem.
 • Podsuń psu do gryzienia jakiś przedmiot i oddaj mu go.
 • Jeśli pies cię przewróci, zwiń się w kłębek, leż nieruchomo twarzą do ziemi, nie krzycz, osłoń ramionami szyję uszy i głowę.
 • Jeśli pies wycofa się, poczekaj aż odejdzie na bezpieczną odległość i sam powoli wycofaj się.


W przypadku pogryzienia natychmiast zgłoś się do lekarza i powiadom o tym fakcie Policję. Postaraj się zapamiętać jak wyglądał pies, który cię zaatakował – jeśli wiesz kto jest jego właścicielem skontaktuj się z nim. Poucz swoje dziecko, aby nie ukrywało faktu pogryzienia przez psa przed wychowawcą czy opiekunem. Pamiętajmy także, aby zgłaszać obecność agresywnych, wałęsających się, bezpańskich psów oraz przypadki pogryzień na Policję (997) i Straż Miejską (986).

(KWP w Łodzi / mw)


 

Powrót na górę strony