Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Noc w Muzeum Policji

Data publikacji 19.05.2013

Już czwarty raz Komenda Stołeczna Policji wspólnie z Komendą Główną Policji włączyła się w ogólnopolską akcję „Noc Muzeów”. Pałac Mostowskich otworzył gościnnie swoje podwoje dla szerokiego grona zwiedzających. Dorośli i dzieci z dużym zainteresowaniem oglądali policyjny sprzęt i ekspozycje w Białej Sali.

Już na godzinę przed oficjalnym rozpoczęciem pierwsi zwiedzający gromadzili się przed Pałacem Mostowskich. Na placu przed Komendą Stołeczną Policji można było obejrzeć używane przed laty policyjne radiowozy (nysa, polonez, uaz 469) i rowery oraz nowoczesny sprzęt wykorzystywany przez stołecznych policjantów w codziennej służbie (alfa romeo, mercedes, ford, skoda oraz policyjne motocykle honda i bmw). Duże zainteresowanie wzbudzał robot pirotechniczny, Mobilny Posterunek Policji, poduszkowiec komisariatu rzecznego Policji i nowoczesny ambulans pogotowia ruchu drogowego. Wiele osób skorzystało z możliwości obejrzenia wnętrza aut i rozmowy z funkcjonariuszami o policyjnym sprzęcie.

Punktualnie o 19.00 Naczelnik Gabinetu Komendanta Stołecznego Policji, mł. insp. Marek Purzycki przywitał zwiedzających. Na pierwszą Panią czekał drobny upominek. Zwiedzający chętnie oglądali Białą Salę, w której znajdowały się liczne eksponaty, od policyjnych odznak i dokumentów, poprzez umundurowanie Policji Państwowej II RP i współczesne, aż po broń. Wyjątkowym zainteresowaniem zwiedzających cieszyła się szabla polska oficerska z 1921 roku oraz krzesło do wykonywania zdjęć sygnalitycznych z początku XX wieku. Uwagę przyciągała wystawa BOR – zawsze dla ojczyzny” oraz ekspozycja „Policja w ochronie zbiorów publicznych, Policja w ochronie zabytków sakralnych”. Wystawa poświęcona Policji Państwowej to efekt pasji członków stowarzyszenia historycznego "Na posterunku", członkowie tego stowarzyszenia wystąpili także w historycznych mundurach policyjnych.

Zwiedzający mogli też obejrzeć film o codziennej służbie pełnionej współcześnie przez Policję oraz zdjęcia związane z historią stołecznych funkcjonariuszy. Kurator Muzeum Policji, pan Zbigniew Święcicki opowiadał przybyłym o ekspozycji zgromadzonej w Białej Sali.

Duże wrażenie zrobili też funkcjonariusze Policji Państwowej. W tej roli występowali policjanci - rekonstruktorzy z Grupy Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej - Komisariat w Radomiu oraz Grupy Rekonstrukcji Historycznej I Okręgu Policji Państwowej z Gostynina.

Nie zapomniano też o najmłodszych. Dla nich przygotowano konkursy wiedzy o Policji i szereg upominków z logo Policji. Na dzieci i młodzież odwiedzającą w ten wieczór KSP czekały certyfikaty uczestnictwa w „Nocy Muzeów” ze specjalnie przygotowaną na tę okazję pieczęcią okolicznościową.

O 20.00 na placu przed Pałacem Mostowskich zagrała Orkiestra Reprezentacyjna Policji Komendy Stołecznej Policji pod batutą kapelmistrza podinsp. Janusza Trzepizura. Muzycy przygotowali na ten wieczór specjalny repertuar. Godzinę później zwiedzający z zaciekawieniem oglądali pokaz szermierki na bagnety w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej. Ostatni taki pokaz odbył się o 22.00. Kolejni goście odwiedzali Komendę Stołeczną Policji jeszcze przez trzy godziny. Po 1.00 w nocy opuścili budynek ostatni zwiedzający. Zakończyła się Noc Muzeów w Pałacu Mostowskich. Do zobaczenia za rok!
   
(KSP / mj)   
   
 

Powrót na górę strony