Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wyłudzili kredyty na 300 tysięcy złotych

Data publikacji 24.05.2013

Świętokrzyscy policjanci zatrzymali trzech mężczyzn w wieku 27, 36 oraz 50 lat podejrzanych o wyłudzenie z banku 300 tys. złotych. W swoim przestępczym procederze posługiwali się danymi kilkunastu osób. Za to przestępstwo może im grozić do 8 lat pozbawienia wolności.

Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach, wspólnie z kolegami z Komendy Powiatowej Policji w Pińczowie od pewnego czasu przyglądali się działalności kilku mężczyzn z województwa świętokrzyskiego.

Jak ustalili, 27–letni mieszkaniec powiatu pińczowskiego w przestępczym procederze wykorzystał firmę swojej matki, która zajmowała się pośredniczeniem przy zaciąganiu kredytów i pożyczek. Mężczyzna w różny sposób pozyskiwał dowody osobiste bądź dane osób. Następnie składał wnioski o kredyt do banku, który wypłacał pieniądze na wskazane, zawsze to samo konto. O tym, że dane zostały wykorzystane, osoby dowiadywały się z banku, który przysyłał wezwania do spłaty kredytu. Wstępnie ustalono, że w ten sposób oszukany został jeden bank oraz 18 osób na łączną kwotę około 300 tysięcy złotych.

Jak ustalili policjanci, w przestępczy proceder zaangażowani byli jeszcze trzej inni mężczyźni, z których jeden odsiaduje wyrok pozbawienia wolności w innej sprawie. Osoby te odpowiadały za pozyskiwanie dowodów osobistych lub danych. 50-latek jako pracownik lombardu posiadał dostęp do dowodów osobistych swoich klientów. Z kolei dwaj 36-latkowie pozyskiwali dane od osób nadużywających alkoholu bądź osób, które odpowiadały na ogłoszenia prasowe w sprawie pracy.

Jak ustalili śledczy, przestępcza działalność mężczyzn trwała od stycznia do kwietnia tego roku. Zatrzymani usłyszeli zarzuty m.in. oszustwa za co może im grozić do 8 lat pozbawienia wolności. Sprawa ma charakter rozwojowy, nie wykluczone są dalsze zatrzymania.

(KWP Kielce / tk)

Powrót na górę strony