Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ćwiczenia kętrzyńskich policjantów

Data publikacji 26.05.2013

Sceny jak z sensacyjnego filmu, ale mogą się one wydarzyć podczas codziennej służby. Ważne, aby umieć radzić sobie z sytuacjami nadzwyczajnymi i umieć współpracować z innymi służbami, odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo mieszkańców powiatu. Kętrzyńscy policjanci uczestniczyli w ćwiczeniach.

W miniony piątek kilka minut po godzinie 10.00 oficer dyżurny kętrzyńskiej Policji zostaje powiadomiony przez funkcjonariusza pełniącego służbę w Zakładzie Karnym w Dublinach o tym, że przed zakładem odbywa się nielegalna manifestacja aktywnych członków organizacji „Wolnych Barian”. Z kolei o godzinie 10:25 dochodzi do ataku terrorystycznego - niewielki ładunek wybuchowy eksploduje w budynku kuchni, powodując pożar oraz raniąc funkcjonariuszy i pracowników zakładu karnego, a także osadzonych. Ładunek wybuchowy dostarczony został najprawdopodobniej wraz z artykułami spożywczymi do pomieszczeń magazynowych. W zakładzie karnym wybucha panika, są zabici i ciężko ranni. Kilka osób znajduje się w pomieszczeniach podpiwniczonych budynku, z odciętą drogą ucieczki.

Dyrektor więzienia podejmuje decyzję o natychmiastowej ewakuacji wszystkich osób przebywających w budynku. Rozpoczyna się akcja gaśnicza prowadzona przez grupę przeciwpożarową. W tym samym czasie dojazd służb ratowniczych utrudniony jest przez manifestujący tłum osób. Policjanci zorganizują drogę dojazdu do zakładu karnego. Ewakuacją uwięzionych osób zajmują się przybyłe jednostki Państwowej Strażacy Pożarnej, a pracownicy Pogotowia Ratownictwa Medycznego oceniają stan poszkodowanych. Ranni funkcjonariusze, pracownicy i osadzeni zostają pogrupowani i przeniesieni w bezpieczne miejsce.

W proteście wynikającym z ogłoszenia ewakuacji, dwóch więźniów buntuje się i nie chce wrócić do budynku. Do akcji wkracza mediator, ale negocjacje nie przynoszą pożądanych efektów. Więźniowie zaczynają demolować ławki na spacerniaku, rzucać koszami na śmieci i wyzywać strażników. Do akcji wkracza służba więzienna, która w kilka minut przywraca porządek. Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji zabezpieczają teren przyległy do zakładu karnego oraz nie dopuszczają osób postronnych w rejon działania. W tym samym czasie dochodzi do napadu na konwój, który zostaje  ostrzelany. Dwóch napastników ginie...

Na szczęście to ćwiczenia, które realizowane są każdego roku. Taki rodzaj doskonalenia praktycznych umiejętności jest niezwykle ważny w kontekście rozwiązywania ewentualnych sytuacji kryzysowych. Ćwiczenia pokazały, że kętrzyńscy funkcjonariusze potrafią poradzić sobie z zagrożeniami i zgodnie z algorytmami współpracują z innymi służbami, odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo.

(KWP w Olsztynie / mg)
 

Powrót na górę strony