Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Spotkanie funkcjonariuszy CBŚ z norweskimi policjantami

Data publikacji 10.06.2013

Dzisiaj odbyło się spotkanie podsumowujące współpracę norweskich policjantów z policjantami z Centralnego Biura Śledczego, którzy pracowali przy sprawie dotyczącej działalności zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się kradzieżą silników do łodzi na masową skalę.

Współpraca została nawiązana pod koniec 2011 roku po zwróceniu się strony norweskiej o pomoc do centralnej jednostki CBŚ w Warszawie. Sprawa została przekazana do wydziału w Koszalinie. Doszło do spotkania, na którym policjanci obu krajów m.in. wymienili się posiadaną na temat sprawy wiedzą oraz ustalili sposoby szybkiej wymiany informacji.

Dzięki tej współpracy zarówno w postępowaniu prowadzonym przez norwegów, jak i naszych policjantów zatrzymano liderów procederu. Sprawcy to Polacy pochodzący z Kołobrzegu oraz Koszalina. Dwaj z nich zostali zatrzymani w Norwegi. W samochodzie, którym jechali znajdowało się kilka skradzionych silników. Zatrzymani to sprawcy, którzy kierowali procederem. Sprawa norweska została zakończona i ma swój finał w sądzie. Jeden z podejrzanych został już skazany na karę trzech lat pozbawienia wolności za kradzież koło 35 silników, wobec drugiego wyrok zapadnie lada dzień. Prokurator wnosi o karę pięciu lat pozbawienia wolności za kradzież około 60 silników do łodzi motorowych.

Do tej pory policjanci Centralnego Biura Śledczego Zarządu w Szczecinie Wydziału w Koszalinie pracujący przy tej sprawie zatrzymali sześciu członków zorganizowanej grupy przestępczej trudniących się kradzieżą silników do łodzi na terenie Norwegii. Do aresztu trafiły 2 osoby, wobec 3 osób sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego, a wobec 1 osoby zastosowano poręczenie majątkowe. Funkcjonariusze odzyskali silniki o wartości około 1 200 000 zł. Podczas przeszukań odnaleziono także plantację konopi indyjskich oraz zabezpieczono fałszywe dokumenty tożsamości. Postępowanie nie zostało jeszcze zamknięte.

Dzisiaj w siedzibie CBŚ Zarządu Terenowego w Szczecinie nastąpiło spotkanie podsumowujące wspólną współprace. Przedstawione zostały prezentacje oraz materiały poglądowe dotyczące sprawy, również omówiona została problematyka przestępczości samochodowej oraz przedstawione zostały koncepcje międzynarodowej współpracy w przyszłości.
 
(KWP w Szczecinie / mj)

Powrót na górę strony