Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Sprzedawał podrobione i niedopuszczone do obrotu leki na potencję

Data publikacji 14.06.2013

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KSP zabezpieczyli ponad 800 tabletek podrabianych leków na potencję znanych marek. Ich wartość w legalnym obrocie wyniosłaby 84 tys. złotych. Pigułki za pośrednictwem jednego z portali internetowych po 10 i 12 złotych oferował do sprzedaży Janusz M. 40-latek został zatrzymany przez policjantów podczas nielegalnej transakcji. Za to przestępstwo podejrzanemu grozi kara grzywny oraz do 2 lat pozbawienia wolności.

Osoby trudniące się procederem nielegalnego handlu podrabianymi lekami starają się za wszelką cenę docierać do jak najszerszego grona potencjalnych nabywców i w ten sposób poszerzać swoje rynki zbytu. Wszystko oczywiście po to, aby z tego rodzaju przestępstw osiągać jak najwyższe zyski, nie bacząc na zagrożenie życia i zdrowia innych osób.

Strony internetowe, na których wystawiane są do sprzedaży nielegalne towary, monitorowane są przez policjantów, ale także i przez osoby reprezentujące interesy firm farmaceutycznych, których znaki towarowe wykorzystują przestępcy w swojej działalności. Tak było właśnie w tym przypadku.

Przedstawiciele jednej z takich firm zwrócili uwagę na to, że na portalu internetowym ktoś próbuje sprzedać leki na potencję z zastrzeżonymi znakami towarowymi, które zgodnie z prawem rozprowadzane są tylko przez uprawnione do tego hurtownie, a następnie apteki. To wzbudziło podejrzenia tych osób, które pod pretekstem zakupu tabletek umówiły się wczoraj ze sprzedającym na Placu Defilad, gdzie strony miały „dobić targu”. 40-letni Janusz M. nie wiedział jednak, że wraz z rzekomymi klientami będą na niego czekać także policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KSP.

Kiedy mężczyzna przyszedł na spotkanie w umówione miejsce i próbował sprzedać podrabiane leki do akcji wkroczyli policjanci. Kompletnie zaskoczony rozwojem sytuacji Janusz M. został zatrzymany. W dwóch torbach, które miał przy sobie 40-latek policjanci znaleźli w sumie 843 tabletki leków na potencję, z czego 51 tabletek to leki marek niedopuszczonych do sprzedaży na terenie Polski.

Późniejsza opinia osoby reprezentującej interesy poszkodowanej firmy farmaceutycznej potwierdziła fakt, iż oferowane do sprzedaży po 10 i 12 złotych pigułki do podróbki. Oryginalne tabletki kosztowałby około 100 złotych za sztukę. Podejrzanemu o popełnienie tego przestępstwa mężczyźnie zgodnie z przepisami ustawy o prawie własności przemysłowej oraz ustawy o prawie farmaceutycznym grozi do 2 lat więzienia oraz kara grzywny.

(KSP / tk)

Powrót na górę strony