Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wrzucam na luz

Dla tych kierowców, którzy jeżdżą brawurowo, cwaniakują i ryzykują, nie powinno być miejsca na naszych drogach. Piętnowanie zachowań niezgodnych z przepisami jest bardzo ważne, ale nie zapominajmy o tym, że równie głośny powinien być nasz sprzeciw wobec braku kultury i szacunku niektórych kierowców dla innych użytkowników dróg. Dzień Kulturalnego Kierowcy organizowany w ramach kampanii Wrzucam na luz, to doskonała okazja, by porozmawiać nie tylko o bezpieczeństwie na drodze, ale właśnie o kulturze jazdy. Kampanię współorganizują Policja i firma ubezpieczeniowa Proama.

Wakacje to czas podróży. Niestety wraz z nadejściem lata wzrasta liczba wypadków na drogach. To właśnie słoneczna pogoda i sucha nawierzchnia są dla kierowców doskonałym pretekstem, aby zdecydowanie mocniej przycisnąć pedał gazu. Większa prędkość, nierzadko oślepiające słońce, wysoka temperatura, a co za tym idzie również większe zmęczenie, rozkojarzenie i spóźniony refleks, mogą prowadzić do tragedii.

Przyczyn wypadków drogowych jest jednak znacznie więcej. Niestety do wielu, czasem bardzo tragicznych w skutkach zdarzeń, dochodzi z powodu zbyt agresywnej jazdy kierujących. Ryzykanci i cwaniacy, którzy zachowują się tak, jakby na drodze byli sami, za nic mają nie tylko przepisy ruchu drogowego, ale również zasady kultury, które mimo tego, że nie są spisane w żadnym kodeksie, to jednak w znaczący sposób wpływają na bezpieczeństwo wszystkich kierowców, motocyklistów, rowerzystów i pieszych.

Każdej doby około 3 400 policjantów ruchu drogowego dba o bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg i przeprowadza 17 000 kontroli drogowych. Funkcjonariusze stale apelują do kierowców o rozsądek na drodze i o przestrzeganie przepisów.

Celem organizowanego w ramach kampanii społecznej Wrzucam na luz Dnia Kulturalnego Kierowcy jest zwrócenie uwagi na to, że nie tylko przestrzeganie przepisów Kodeksu Ruchu Drogowego, ale również przestrzeganie zasad kultury oraz odpowiedzialność za innych użytkowników dróg ma wpływ na nasze bezpieczeństwo i komfort jazdy.

W ramach kampanii, która prowadzona jest również na Facebooku wszyscy internauci mieli możliwość wybrania tych przewinień kierowców, które są dla nich najbardziej uciążliwe. Te, które zgłaszane były najczęściej, posłużyły do stworzenia ankiety, z której internauci wybrali dziesięć – tak powstał Dekalog Kulturalnego Kierowcy.

1. Używaj kierunkowskazów, aby zasygnalizować zamiar wykonania manewru.

2. Nie wjeżdżaj na skrzyżowanie, gdy nie możesz z niego zjechać.

3. Parkując, zajmuj obrys tylko jednego miejsca.

4. Ustępuj pierwszeństwa pojazdom uprzywilejowanym.

5. Prowadź auto płynnie. Jedź tak, aby nie sprawiać problemów innym użytkownikom drogi.

6. Zbliżając się do zebry, zatrzymaj się, gdy obok czekają piesi.

7. Jedź na suwak.

8. Jeśli popełnisz błąd, przeproś.

9. Bądź wyrozumiały dla kierowców z „e-L-ką”.

10. Na drodze wielopasmowej używaj lewego pasa ruchu tylko do wyprzedania.

W ramach kampanii firma Proama wśród 700 respondentów przeprowadziła badania. Wynika z nich, że w kwestii deklaracji jesteśmy i chcemy być kulturalni także na drodze. Ponad 60% ankietowanych przez Proama często (powyżej połowy przypadków) zatrzymuje się na przejściach, przy których czekają piesi, a prawie 30% robi tak zawsze. Tylko 13% uważa jazdę na suwak za metodę na wepchnięcie się w sznur samochodów stojących w korku, a aż ponad 60% za sposób na poprawienie płynności ruchu. Ponad 80%. ankietowanych lewego pasa używa tylko do wyprzedzania, a aż 90% nie wjeżdża na skrzyżowanie, gdy jest ryzyko, że nie zjedzie z niego po zmianie świateł.

Proama sprawdziła również jak stosujemy te zasady w praktyce: w Lublinie przy ul. Zana tylko 7% kierowców zatrzymało się na przejściu, przy którym stał pieszy – średni czas oczekiwania – to 4,8 samochodu. W Warszawie przy zwężeniu dróg przy Szpitalu MSW w środowy poranek (19.05) w ciągu godzinnej obserwacji tylko 58%kierowców wpuściło inne pojazdy na suwak.    

Kampania Wrzucam na luz realizowana jest we współpracy Komendy Głównej Policji i firmy ubezpieczeniowej Proama. Patronat medialny nad Dniem Kulturalnego Kierowcy objął Super Express.

KGP

Film Dzień Kulturalnego Kierowcy

Pobierz plik Dzień Kulturalnego Kierowcy (format mp4 - rozmiar 4.46 MB)

Film Dzień Kulturalnego Kierowcy

Pobierz plik Dzień Kulturalnego Kierowcy (format mp4 - rozmiar 15.6 MB)

Film Dzień Kulturalnego Kierowcy

Pobierz plik Dzień Kulturalnego Kierowcy (format mp4 - rozmiar 30.99 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony