Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wodniacy gotowi do sezonu

Data publikacji 28.06.2013

Ratują tonących, przepędzają kłusowników, dbają o bezpieczeństwo kąpiących się, ale też uczą i edukują. Dzisiaj rozpoczynają się wakacje, czas wzmożonej pracy dla policyjnych wodniaków. Pilnują porządku w ruchu wodnym, dbają o bezpieczeństwo kąpiących się, walczą z kłusownikami i biorą udział w akcjach ratowniczych i poszukiwawczych prowadzonych na wodzie.

Rozpoczęcie wakacji to czas wzmożonej pracy policjantów nie tylko na drogach, ale również na wodzie. Wiele osób zdecyduje się spędzić czas wolny nad wodą. Na najpopularniejszych akwenach spotkają policjantów z ogniw wodnych.

Na wodzie służby pełni w sumie kilkudziesięciu funkcjonariuszy, którzy do dyspozycji mają 21 łodzi poczynając od łodzi typu Sportis K 10500 czy Parker 630, które mogą pełnić służbę nawet w trudnych warunkach morskich na niewielkich motorówkach kończąc. Większość z załóg stanowią pasjonaci, np. ratownicy, czy nurkowie. Żeby stanąć za sterami biało-niebieskich łodzi musieli najpierw przejść przeszkolenie w mazurskim ośrodku Centrum Szkolenia Policji. Wielu z nich na co dzień pracuje w służbie patrolowej. Gdy przychodzi lato zamieniają radiowozy i mora na letnie umundurowanie i ruszają na jeziora i kanały. Legitymują się także przeszkoleniem z zakresu ratownictwa i pomocy przedmedycznej, aby w razie potrzeby udzielić profesjonalnej pomocy każdemu, kto znajdzie się w niebezpieczeństwie.

Policjanci z ogniw wodnych zwracają uwagę, że największym zagrożeniem dla wypoczywających nad wodą jest brawura i lekceważenie żywiołu jakim jest woda. Dlatego dyscyplinują nieostrożnych użytkowników skuterów wodnych, kontrolują wyposażenie jachtów wyruszających z marin, sprawdzają trzeźwość sterników, zwracają uwagę na bezpieczeństwo turystów korzystających z kąpielisk na plażach.

Gdy zachodzi potrzeba natychmiast ruszają na pomoc znajdującym się w opresji. W ubiegłym roku policjanci z ogniwa wodnego z Gdyni uratowali z opresji załogę katamaranu, który wywrócił się do góry dnem pomiędzy molem w Orłowie i Sopocie. Błyskawiczna reakcja załogi motorówki pomogła dwóm osobom bezpiecznie wrócić na brzeg i zapobiegła akcji poszukiwawczej zaginionych żeglarzy.

Aktywnie walczą także z kłusownictwem. Tylko w tym roku zabezpieczyli kilkaset metrów nielegalnie rozstawionych sieci.

Czuwanie nad bezpieczeństwem wypoczywających to tylko jedna strona ich pracy. Drugą jest edukacja, ze szczególnym uwzględnieniem najmłodszych. Policjanci z każdą grupą uczniów rozmawiają, w jaki sposób należy reagować w trudnych i nieprzewidzianych zazwyczaj sytuacjach oraz czego należy unikać podczas pobytu nad wodą.

Funkcjonariusze prowadzą działania na rzecz bezpieczeństwa osób korzystających z wielu letnich atrakcji. Żeglarze i osoby wypoczywające nad wodą muszą liczyć się z kontrolą, a wszystko po to, aby wypoczynek był bezpieczny.

(KWP w Gdańsku / mw)

Film Wodniacy gotowi do sezonu

Pobierz plik Wodniacy gotowi do sezonu (format mp4 - rozmiar 31.65 MB)

Powrót na górę strony