Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kulturalnie na przejściach nie tylko w Dniu Kulturalnego Kierowcy

Data publikacji 01.07.2013

Ponad 3 tysiące naklejek promujących kulturalną jazdę, wręczyli policjanci kierowcom podczas Dnia Kulturalnego Kierowcy, zorganizowanego w ramach kampanii społecznej Wrzucam na luz. Kampania ta jest realizowana we współpracy Policji i firmy ubezpieczeniowej Proama. Jej celem jest zwrócenie uwagi na fakt, że nie tylko przestrzeganie przepisów Kodeksu Ruchu Drogowego, ale również przestrzeganie zasad kultury oraz odpowiedzialność za innych użytkowników dróg, ma wpływ na nasze bezpieczeństwo i komfort jazdy.

Tegoroczny Dzień Kulturalnego Kierowcy miał na celu zwrócenie uwagi na potrzebę zatrzymywania się przy przejściach, przy których czekają piesi.

- Przejście dla pieszych to szczególne miejsce na drodze, które ze względu na przecięcie ruchu kołowego i pieszego, wymaga od kierujących pojazdami szczególnej kultury i życzliwości – mówi Marek Konkolewski, Radca w Biurze Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. - Jest to azyl dla pieszych, na którym powinni czuć się bezpiecznie. Oczywiście powinni również stosować zasadę ograniczonego zaufania i być ostrożni. Na zebrze szczególnie stosowanie zasad kultury i życzliwości, zarówno ze strony kierujących, jak i pieszych, się sprawdza.

Według badań przeprowadzonych przez Proama 27% respondentów deklaruje, że zawsze zatrzymuje się przy przejściu, przy którym stoją piesi, a aż 63%, że tak postępuje często (częściej niż 50% przypadków). Jednak z obserwacji wynika, że niestety tylko 5-7% kierowców zatrzymuje się od razu przed zebrą, gdy zobaczy przy niej czekających na przejście.

- Sami kierowcy również dostrzegają ten problem. Jednym z punktów Dekalogu Kulturalnego Kierowcy, który powstał na podstawie propozycji zgłoszonych przez internautów i wybranych w drodze głosowania na profilu Wrzucam na luz brzmi: Zbliżając się do zebry, zatrzymaj się, gdy obok czekają piesi – twierdzi Justyna Szafraniec, Dyrektor ds. PR w Proama.

Podczas Dnia Kulturalnego Kierowcy policjanci przyglądali się zachowaniu kierowców i pieszych na przejściach w dziewięciu miastach w Polsce: Gdańsk, Gdynia, Warszawa, Lublin, Kraków, Radom, Częstochowa, Zawiercie, Tarnów, a tych kulturalnych nagradzali naklejkami Wrzucam na luz oraz słodyczami. W każdym mieście zostały wybrane miejsca, na których jest duże natężenie ruchu, dochodzi na nich do szczególnie dużej liczby wypadków, a piesi mają problem z przedostaniem się na drugą stronę ulicy. Każdy patrol zatrzymał i nagrodził od 100-200 kierowców - widząc patrol Policji prawie wszyscy kierowcy wykazywali się uprzejmością i przepuszczali pieszych.

- W przypadku kierowców zwracaliśmy uwagę na to, czy zwalniają przed przejściem dla pieszych, czy przepuszczają pieszego itp. W przypadku pieszych - czy przechodzą w odpowiednim miejscu, czy upewniają się, że mogą przejść bezpiecznie - mówi sierżant sztabowy Joanna Skrent z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku - Mamy nadzieję, że taka akcja na stałe zagości w Trójmieście i przekona kierowców, że czasem lepiej uśmiechnąć się, niż nacisnąć na gaz.

W Krakowie na przejściach dla pieszych Policjantów wspierały przedszkolaki, a w Tarnowie licealiści z klasy policyjnej -  Akcja wzbudziła duże zainteresowanie wśród kierowców, którzy byli mile zaskoczeni, że są nagradzani za kulturalne zachowanie przy przejściach – twierdzi starszy sierżant Janusz Nowobilski z Wydziału Ruchu drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

W akcji udział brała też Warszawa - Przeprowadzona akcja miała na celu ukazanie nie tylko restrykcyjnego aspektu pracy funkcjonariuszy, ale także działalność profilaktyczną, która nie wiąże się z przykrymi konsekwencjami finansowymi, a jednocześnie skłania do kulturalnego i bezpiecznego zachowania na drodze – dodaje asp. Mariusz Mrozek, rzecznik prasowy Komendy Stołecznej Policji.

Każdej doby około 3 400 policjantów ruchu drogowego dba o bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg i przeprowadza 17 000 kontroli drogowych. Funkcjonariusze stale apelują do kierowców o rozsądek na drodze, przestrzeganie przepisów i szacunek dla innych uczestników ruchu drogowego, szczególnie przed wakacyjnymi wyjazdami.

Niestety wraz z nadejściem lata wzrasta liczba wypadków na drogach. Przyczyn wypadków drogowych jest wiele, ale do wielu, czasem bardzo tragicznych w skutkach zdarzeń, dochodzi z powodu zbyt agresywnej jazdy kierujących. Ryzykanci i cwaniacy, którzy zachowują się tak, jakby na drodze byli sami, za nic mają nie tylko przepisy ruchu drogowego, ale również zasady kultury, które mimo tego, że nie są spisane w żadnym kodeksie, to jednak w znaczący sposób wpływają na bezpieczeństwo wszystkich kierowców, motocyklistów, rowerzystów i pieszych.

Dzień Kulturalnego Kierowcy będzie organizowany co roku na tydzień przed wakacjami, by uświadomić polskim kierowcom, że spokojna jazda i mniej agresji może wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa na drodze. Jednak o kulturze jazdy organizatorzy kampanii – Policja i firma ubezpieczeniowa Proama - chcą mówić cały rok. Ze względu na nierówność szans w relacji pieszy - kierowca na przejściu ten temat będzie poruszany stale, ale ważne są również inne problemy, które tworzą Dekalog Kulturalnego Kierowcy. Do tej dyskusji każdy kierowca może przyłączyć się na stronie kampanii społecznej Wrzucam na luz (www.wrzucamnaluz.pl) na Facebooku.

KGP
 

Powrót na górę strony