Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bartłomiej Sienkiewicz: "Wierzymy, że program będzie zmniejszał liczbę ofiar drogowych"

Data publikacji 30.07.2013

W 2012 roku na polskich drogach zginęło najmniej osób od 1989 roku. Dodatkowo dane za I półrocze bieżącego roku wskazują, że pozytywna tendencja jest utrzymana. W tym samym okresie bieżącego roku na polskich drogach zginęło o 308 osób mniej niż w roku 2012. Ministrowie Bartłomiej Sienkiewicz oraz Sławomir Nowak omówili przyjęty 20 czerwca br. Narodowy Program Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego na lata 2013-2020.

Sytuacja na polskich drogach stale się poprawia. W I półroczu 2012 doszło do 16 677 wypadków, w których zginęło 1572 osób. W analogicznym okresie roku 2013 wypadków było mniej o 2465, a na drogach zginęło o 308 mniej osób. O ponad 3 tys. zmniejszyła się także liczba rannych podczas wypadków drogowych.

 Bartłomiej Sienkiewicz podkreślił, że w kwestii nadzoru nad bezpieczeństwem w ruchu drogowym jest w stałym kontakcie z resortem Sławomira Nowaka.

"Program zakłada współdziałania różnych organów państwa, po to aby zmniejszyć cos co można określić przerażającym zjawiskiem i cywilizacyjnie upokarzającymi, bo ostatnie miejsce jakie mieliśmy w rankingu unijnym jeśli chodzi o bezpieczeństwo ruchu drogowego mierzone w ilości zabitych było po prostu cywilizacyjnym upokorzeniem” – powiedział Bartłomiej Sienkiewicz. Jednocześnie dodał, że wierzy, iż kompleks działań, który został uruchomiony przez państwo polskie będzie systematycznie zmniejszał liczbę ofiar drogowych.

Narodowy Program Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2013 – 2020 jest kompleksowo opracowaną strategią poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach w latach 2013 – 2020. Oparty jest na pięciu filarach: bezpieczny człowiek, bezpieczna droga, bezpieczna prędkość, bezpieczny pojazd, ratownictwo medyczne i opieka powypadkowa. Konstrukcja Programu wzoruje się na - uznanych międzynarodowo – sposobach zmierzenia się z problemem bezpieczeństwa ruchu drogowego.


(źródło: MSW)

Powrót na górę strony