Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ponad 1300 zarzutów za oszustwa internetowe

Data publikacji 04.07.2013

Do Sądu Okręgowego w Szczecinie trafił akt oskarżenia przeciwko 25-letniemu Łukaszowi K. podejrzanemu o dokonanie 1305 oszustw. Mężczyzna został zatrzymany 29 listopada 2011 r. przez polickich kryminalnych. W trakcie zatrzymania próbował przekupić policjantów oferując im 40 tys. złotych łapówki za odstąpienie od dalszych czynności.

W toku śledztwa ustalono, że oskarżony od listopada 2010 r. do listopada 2011 r., za pośrednictwem założonych przez siebie stron internetowych, sprzedawał preparaty odchudzające, środki anaboliczne i suplementy diety.  Po wpłynięciu pieniędzy na konto oskarżony nie wysyłał zamówionego towaru lub wysyłał towar inny niż zamówiony, nieprzydatny dla zamawiającego. Każdorazowo na konto oskarżonego wpływały kwoty średnio od ponad 100 do ponad 300 zł.

Oskarżony posługiwał się co najmniej kilkunastoma różnymi fikcyjnymi danymi i wykorzystywał do kontaktów z klientami kilkanaście różnych adresów internetowych oraz rachunków w różnych bankach. Mężczyzna reklamował na internetowych forach swoje strony internetowe oraz adresy e-mailowe i numery kontaktowe Gadu Gadu. Przedstawiał się tam jako zadowolony nabywca preparatów z pewnego i dobrego źródła.

24-latek dokonywał oszustw w całej Polsce.  Do prowadzonego przez polickich policjantów śledztwa dołączono sprawy prowadzone przez prokuratury w Warszawie, Białymstoku, Częstochowie, Wągrowcu, Gorzowie Wielkopolskim, Jaworznie, Skierniewicach, Włocławku, Iławie, Pułtusku oraz Lublinie.

Wśród składających zawiadomienie o przestępstwie były również liczne banki, które na podstawie reklamacji  zaczęły podejrzewać, że założone przez oskarżonego rachunki bankowe wykorzystywane są do popełniania przestępstw.

Mężczyźnie przedstawiono łącznie 1314 zarzutów, z czego 1305 zarzutów to oszustwa z art. 286 par 1 kodeksu karnego.  24-latkowi za popełnione przestępstwa grozi nawet do 12 lat więzienia.

(KWP w Szczecinie / mg)

Powrót na górę strony