Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wyłudzili towar za 10 milionów złotych

Data publikacji 05.07.2013

Śląscy policjanci zakończyli właśnie śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej, która dopuściła się szeregu oszustw na terenie Polski, Holandii i Niemiec. Przestępcy wyłudzili z wielu firm towary na kwotę około 10 milionów złotych. Oprócz oszustw, zarzucono im również udział w zorganizowanej grupie przestępczej, pranie brudnych pieniędzy i podrabianie weksli in blanco, za co grozi maksymalnie nawet 25 lat więzienia.

Śląscy policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Katowicach, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Częstochowie, zakończyli właśnie śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej, która dopuściła się szeregu oszustw na terenie Polski, Holandii i Niemiec. Przestępcy, działając w latach 2005 – 2010, wyłudzili z wielu firm towar na kwotę około 10 milionów złotych.

Oszuści zamawiali m.in. wyroby stalowe, narzędzia budowlane, urządzenia i materiały podając się za przedstawicieli różnych, faktycznie istniejących przedsiębiorstw. Posługiwali się przy tym sfałszowanymi dokumentami i pieczątkami. Po otrzymaniu towaru na odroczony termin płatności nigdy za niego nie płacili. Dla utrudnienia wykrycia, przestępcy wykorzystywali legalnie działające firmy spedycyjne, które na ich zlecenie wielokrotnie przeładowywały towar w różnych miejscowościach. Sprawcy na ogół płacili za usługę transportową, a kierowcy najczęściej nie wiedzieli, na jaki kolejny samochód będzie załadowana stal. Przestępcy przejmowali również zadłużone spółki, a wyprzedając ich majątek, nie realizowali zobowiązań wynikających ze spłat rat kredytowych i leasingowych. Poprzez przejęte firmy legalizowali też wyłudzone towary, które sprzedawali ostatecznym odbiorcom.

29 oskarżonych usłyszało 962 zarzuty. Wobec 8 stosowane były w trakcie śledztwa areszty tymczasowe, natomiast pozostałych objęto dozorami policji i poręczeniami majątkowymi. Oprócz oszustw, zarzucono im również udział w zorganizowanej grupie przestępczej, pranie brudnych pieniędzy i podrabianie weksli in blanco, za co grozi maksymalnie nawet 25 lat więzienia.

(KWP w Katowicach/ mj)

Powrót na górę strony