Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymany za wyłudzenia VAT-u

Data publikacji 08.07.2013

Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej KWP w Katowicach zatrzymali 52-letniego przedsiębiorcę podejrzanego o wyłudzenie podatku VAT. Śledczy ustalili, że wystawiał on fałszywe faktury potwierdzające fikcyjny obrót olejem rzepakowym. W ten sposób mógł narazić Skarb Państwa na straty co najmniej 6,5 mln złotych.

Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Katowicach zatrzymali 52-letniego mieszkańca Dąbrowy Górniczej. Proceder, który zarzucono podejrzanemu polegał na wystawianiu fałszywych faktur dotyczących fikcyjnego obrotu olejem rzepakowym w celu wyłudzenia z urzędu skarbowego zwrotu nienależnego podatku VAT w obrocie wewnątrzwspólnotowym.

Według zebranych przez śledczych informacji, 52-latek prowadził ten nielegalny proceder przez rok, od czerwca 2012 r. do czerwca br. i mógł narazić Skarb Państwa na straty w wysokości co najmniej 6,5 miliona złotych.

Wobec przedsiębiorcy zastosowano środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego oraz zakazu opuszczania kraju. Stróże prawa zabezpieczyli na poczet przyszłych kar i grzywien 24 tys. złotych. Za popełnione przestępstwa, oprócz poniesienia dotkliwych kar finansowych, sprawca może spędzić w więzieniu nawet do 8 lat. Sprawa jest rozwojowa – śledczy planują kolejne zatrzymania w prowadzonej sprawie.

(KWP w Katowicach / mj)

Powrót na górę strony