Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zamiast obiecanego złomu wysłali gruz i żużel

Data publikacji 08.07.2013

Niesamowity upór w kilkumiesięcznej analizie zgromadzonych materiałów doprowadził do rozwiązania sprawy związanej z handlem złomem, w której pokrzywdzeni cudzoziemcy zostali oszukani przez grupę mężczyzn, pochodzących między innymi z Indii i z Polski. Wśród sprawców oszustwa byli mieszkańcy Mińska Mazowieckiego, mińskiej gminy i Warszawy. Działania wykrywcze prowadzone przez Prokuraturę Okręgową w Siedlcach i mińskich policjantów zajmujących się zwalczaniem przestępczości gospodarczej, zakończyły się do tej pory przedstawieniem zarzutów popełniania oszustwa, gdzie w grę wchodziło mienie znacznej wartości, czterem osobom. Wszyscy zostali już tymczasowo aresztowani.

Na przełomie lutego i marca tego roku policjanci z mińskiego wydziału do walki z przestępczością gospodarczą wspólnie z jednym z prokuratorów okręgowych z Siedlec, zajęli się wyjaśnieniem sprawy oszustwa, dotyczącego handlu złomem. Sprawa dotyczyła oszustwa popełnionego na szkodę kilku cudzoziemców, przez firmę działającą na terenie powiatu mińskiego. Pokrzywdzone osoby złożyły zawiadomienia po tym, jak zostały oszukane, zamawiając w Polsce duże ilości złomu i stali. Zamiast obiecanych towarów, w kontenerach, które transportem morskim dopłynęły do odbiorców znalazły się gruz i żużel.

Policjanci wspólnie z prokuratorem kilka miesięcy nieprzerwanie pracowali przy tej sprawie, odkrywając kolejne wątki i osoby powiązane z oszustwem. Podczas czterech policyjnych realizacji zatrzymano między innymi: 58-letniego Krzysztofa R. z Mińska Mazowieckiego, 43-letniego Tomasza K. z mińskiej gminy, 27-letniego obywatela Indii mieszkającego w Warszawie oraz 31-letniego Michała W. też mieszkającego w stolicy. Podczas policyjnych zatrzymań uczestniczyli również funkcjonariusze z wydziału realizacyjnego Komendy Stołecznej Policji.

Cała czwórka usłyszała już zarzut popełnienia oszustwa, polegającego na celowym wprowadzeniu w błąd i pozyskaniu w ten sposób znacznej ilości środków pieniężnych. Na wniosek Prokuratury Okręgowej w Siedlcach, miejscowy Sąd Rejonowy wydał postanowienie o zastosowaniu środka zapobiegawczego i tymczasowym aresztowaniu całej czwórki na okres trzech miesięcy.

Policjanci z prokuratorem pracują dalej i sprawdzają czy jeszcze inne osoby nie zostały oszukane w podobny sposób. Za popełnione oszustwo opisywanym mężczyznom grożą kary do 10 lat pozbawienia wolności.

(KSP / mj)

Film Zamiast obiecanego złomu wysłali gruz i żużel

Opis filmu: oszustwa, złom

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Zamiast obiecanego złomu wysłali gruz i żużel (format flv - rozmiar 3.8 MB)

Powrót na górę strony