Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Piknik z okazji Święta Policji

Data publikacji 09.07.2013

Według szacunków wczorajszy piknik w rzeszowskim Muzeum Okręgowym odwiedziło ponad dwa tysiące widzów. Każdy miał niecodzienną okazję obejrzeć Policję "od kuchni", nasze wyposażenie i sprzęt. Piknik był częścią wojewódzkich obchodów tegorocznego Święta Policji, które przypada 24 lipca.

Policyjny piknik rozpoczął się punktualnie o godzinie 15.00 - wówczas pracownicy Muzeum Okręgowego w Rzeszowie otworzyli bramę gmachu głównego, który mieści się przy rzeszowskim deptaku - ulicy 3 Maja. Wówczas na muzealny dziedziniec "wpłynął" potok zwiedzających. I tak było aż do wieczora, do godziny 20.00. Odwiedzali nas rodzice z dziećmi, ludzie bardzo młodzi i seniorzy.

Na głównym muzealnym dziedzińcu rozlokowali się policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Furorę wśród gości pikniku zrobiły alkogogle - okulary, których założenie symuluje stan nietrzeźwości. Policjanci udowodnili każdemu, kto je założył, że alkohol istotnie zaburza koncentrację i koordynację ruchów.

Eksperci z Wydziału Prewencji KWP w Rzeszowie rozmawiali o profilaktyce. Dla dzieci przygotowali kolorowanki o tematyce prewencyjnej. Tłok przy stoisku był ciągle spory, wiele osób zatrzymywało się także przy stoisku wydziału kadr i szkolenia. Pytali, jak zostać policjantem.

W głębi muzealnych obiektów rozlokowali się funkcjonariusze z Oddziału Prewencji Policji. Demonstrowali radiowozy w wersji wypadowej, wyposażenie policjanta, który bierze udział w zabezpieczeniu imprezy i specjalistyczny samochód z reflektorem dużej mocy, używanym np. przy poszukiwaniach. Radiowóz z reflektorem zaparkował przed gmachem i wzbudzał spore zainteresowanie.

Policyjni antyterroryści demonstrowali robota pirotechnicznego oraz antywybuchowy kombinezon zakładany przy próbie podjęcia niebezpiecznego przedmiotu. Każdy mógł również obejrzeć z bliska ambulans ratunkowy, bo i taką specjalistyczną karetką podkarpacka Policja dysponuje.

Kolejki ustawiały się do stolików, przy których pracowali eksperci laboratorium kryminalistycznego. Tworzyli portrety pamięciowe, zdejmowali ślady palców i dłoni, daktyloskopowali chętnych, a tych nie brakowało.

We wnętrzach muzeum można było obejrzeć mundury policyjne i milicyjne, była też wystawa prac nagrodzonych w konkursach "Bezpieczne Wakacje" w latach 2007-2012.

Do zdjęć cierpliwie pozowały policyjne konie i psy. Niemałą atrakcją była możliwość obejrzenia z bliska radiowozów i motocykli, których na co dzień Policja używa.

Był również konkurs budowania sylwetki policjanta z klocków LEGO, był "test Hanki Mostowiak" (kto zatrzyma się jak najbliżej ściany z kartonów, konkurs przygotował Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Rzeszowie), było dużo dobrej zabawy.

Organizatorami tego historycznego (bo pierwszy raz w muzeum) pikniku była Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie i rzeszowskie Muzeum Okręgowe.

(KWP w Rzeszowie / mj)

Powrót na górę strony