Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymany do zabójstwa sprzed 21 lat

Data publikacji 24.07.2013

Policjanci z Archiwum X Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego KWP w Kielcach zatrzymali 55-latka podejrzanego o zabójstwo 81-letniego mieszkańca Opatowa. Dzięki nowej technologii, ponowna analiza zgromadzonych dowodów i badania kryminalistyczne okazały się kluczowe przy rozwiązaniu tego makabrycznego zdarzenia. Jeszcze dzisiaj podejrzany zostanie doprowadzony do Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu, która nadzoruje śledztwo w tej sprawie.

Do zabójstwa 81-letniego weterana wojennego, który jak ustalili policjanci, był żołnierzem generała Andersa, doszło w październiku 1992 roku w Opatowie. Jego zwłoki zostały ujawnione przez wnuczkę, która stale się nim opiekowała. Mężczyzna leżał zakrwawiony w swoim mieszkaniu. Wyniki sekcji zwłok wykazały, że zmarł od licznych ran na całym ciele. Miał połamane kości, żebra i liczne urazy głowy. Wstępne podejrzenia wskazywały na motyw rabunkowy. Choć nie ustalono dokładnej sumy strat i ilości zrabowanych przedmiotów, wiadomym było, że łupem padły między innymi zegarki, stare monety oraz pieniądze, które 81-latek otrzymywał ze świadczeń. Jednak pomimo zabezpieczenia wielu śladów na miejscu zdarzenia i rozpoczęciu poszukiwań, nie doszło do zatrzymania podejrzanego. Materiały śledztwa liczą wiele kart. Pomimo, że sprawa z powodu niewykrycia sprawcy została umorzona, stała się przedmiotem zainteresowania policjantów z Archiwum X Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego KWP w Kielcach. Na co dzień wspierają ich też policyjni emeryci - doświadczeni śledczy, zwłaszcza w celu dokonania ponownej analizy wszystkich wątków sprawy.

Policjanci z działającej od 2008 roku w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Kielcach, komórki „Archiwum X”, niejednokrotnie sprawdzają zabezpieczone wcześniej dowody, by ustalić, czy można przy pomocy najnowocześniejszych metod badawczych trafić na ślad przestępcy. Tak też było i w tym przypadku. Przełomowe ustalenia przyniosły badania kryminalistyczne. Wyniki ekspertyz dały podstawy do tego, by Prokuratura Okręgowa w Tarnobrzegu wydała postanowienie o podjęciu prawomocnie umorzonego śledztwa i zlecenie policjantom z Archiwum X zatrzymanie podejrzanego. Dzięki temu, że drobiazgowo przeprowadzono oględziny miejsca zdarzenia i skrupulatnie zabezpieczono liczne ślady na miejscu zabójstwa, 21 lat później trafiono na osobę odpowiedzialną za zbrodnię. Jak wynikało z ustaleń policjantów, podejrzany 55-latek kilka lat temu opuścił kraj i w celach zarobkowych pojechał do Wielkiej Brytanii. Zgromadzone w tej sprawie materiały oraz skrupulatna praca funkcjonariuszy z „Archiwum X”, doprowadziła do kluczowych ustaleń. Mundurowi mieli informację, że mężczyzna przyjedzie do Polski w odwiedziny do swojej rodziny. Informacja ta potwierdziła się.

Dzisiaj nad ranem policyjni antyterroryści weszli do jednego z lokali na terenie powiatu staszowskiego, w którym przebywał podejrzany 55-latek. Mężczyzna był wyraźnie zaskoczony wizytą mundurowych. Nie stawiał oporu przy zatrzymaniu. Trafił do policyjnego aresztu w Staszowie a dzisiaj jeszcze stanie przed prokuratorem.

Zgodnie z kodeksem karnym za zabójstwo grozi kara dożywotniego pozbawienia wolności. Śledztwo w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Tarnobrzegu.

(KWP w Kielcach / mw)

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 1.12 MB)

Powrót na górę strony