Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Obchody Święta Policji w Szczecinku

Data publikacji 27.07.2013

Wczoraj w Szczecinku odbyły się Wojewódzkie Obchody Święta Policji. Na cały dzień miasto stało się gospodarzem uroczystości o szczególnym znaczeniu dla policjantów całego garnizonu zachodniopomorskiego oraz szczecineckiej komendy.

Obchody rozpoczęły się mszą świętą w intencji Policji zachodniopomorskiej, która odprawiona została w Kościele p.w Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Po uroczystości kościelnej poczty sztandarowe, kompania honorowa, orkiestra i zaproszeni goście przemaszerowali na ul. Kard. Stefana Wyszyńskiego do kina " Wolność". W sali kinowej tuż przed południem rozpoczęła się uroczysta gala. Wzięli w niej udział parlamentarzyści, przedstawiciele władz województwa, miasta Szczecinka i powiatu, burmistrzowie i wójtowie, przedstawiciele służb mundurowych, wymiaru sprawiedliwości, podmiotów wspierających działalność Policji, emeryci policyjni, policjanci, pracownicy cywilni oraz ich rodziny.

Uroczystość rozpoczął Komendant Wojewódzki Policji w Szczecinie insp. Jarosław Sawicki, który podziękował policjantom garnizonu zachodniopomorskiego za ofiarną i rzetelną służbę na rzecz społeczeństwa oraz pogratulował wyników w służbie. Złożył również podziękowania przedstawicielom podmiotów, na co dzień wspierających pracę policji. Kolejnym punktem gali były awanse.

Za wzorowe i wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej złotym, srebrnym i brązowym medalem za długoletnią służbę odznaczonych zostało 64 policjantów. Akty nominacyjne na kolejny stopień w korpusie oficerskim odebrało 73 policjantów. Nominacje na wyższy stopień w korpusie aspirantów otrzymało 497 policjantów, a w korpusie podoficerów 569 funkcjonariuszy.

Decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych wyróżniono 64 funkcjonariuszy złotymi, srebrnymi i brązowymi odznakami "Zasłużony Policjant". Za wybitne zasługi w dziedzinie realizacji ustawowych zadań Policji wręczono również medale oraz odznaki honorowe Gryfa Zachodniopomorskiego. Wyróżnienia wręczali nadinsp. Wojciech Olbryś - zastępca Komendanta Głównego Policji, insp. Jarosław Sawicki - Komendant Wojewódzki Policji w Szczecinie i Pan Marcin Zydorowicz - Wojewoda zachodniopomorski.

Komendant Wojewódzki Policji w Szczecinie nagrodził także pracowników cywilnych KPP w Szczecinku , a związki zawodowe za działalność w obronie praw i godności policjantów wyróżniły odznakami 5 funkcjonariuszy szczecineckiej komendy.

W całym garnizonie zachodniopomorskim mianowania na awanse otrzymało łącznie 1310 policjantów.

O godz. 14:00 nastąpiło uroczyste otwarcie nowej siedziby Komendy Powiatowej Policji w Szczecinku mieszczącej przy ul Polnej 25, która jest pierwszą wybudowaną od postaw siedzibą Policji na miarę XXI wieku. W 2006 roku pozyskano od Starosty Szczecineckiego zabudowana działkę z przeznaczeniem na nowa siedzibę Komendy Powiatowej. Pierwotna koncepcja zakładała adaptację istniejących zabudowań na budynek administracyjny oraz obiekty towarzyszące. W 2008 roku po analizie dokumentacji projektowo - kosztorysowej budowy nowej siedziby , wyburzono istniejące zabudowania i od tego czasu KWP w Szczecinie starała się pozyskać środki na budowę nowej siedziby. Po wielu rozmowach uzyskano środki na rozpoczęcie budowy inwestycji. Prace rozpoczęto w 2011r. i zgodnie z planem zakończono na Święto Policji 2013r. Zaprojektowany budynek wybudowany został na działce o powierzchni - 0,8 ha, ma cztery kondygnacje + piwnicę i obiekty towarzyszące. Oprócz budynku administracyjnego znajduje się tam budynek socjalny i kojce dla psów, garaż i myjnia. Całkowity koszt inwestycji szacowany jest ponad 17 mln.

Obok oficjalnych ceremonii są odbyły się również imprezy towarzyszące, policjanci przygotowali mnóstwo atrakcji dla mieszkańców i turystów między innymi wystawę twórczości młodzieży zachodniopomorskiej - pt. " Profilaktyka oczami młodzieży" oraz " Miasteczko Policyjne" z całym wachlarzem atrakcji, ukierunkowanych na edukację i zabawę w obszarze bezpieczeństwa.
Całe rodziny oglądały policyjny sprzęt i radiowozy, brały udział w konkursach i zabawach.

(KWP w Szczecinie / mw)


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 28.16 MB)

Powrót na górę strony