Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zabójca w rękach średzkiej policji

Data publikacji 02.08.2013

Policjanci ze Środy Śląskiej zatrzymali mężczyzną podejrzanego o zabójstwo 82-letniej mieszkanki gminy Malczyce. Sprawca od stycznia ukrywał się przed organami ścigania na terenie Słowenii. Sąd zastosował wobec 29-latka tymczasowy areszt. Grozić mu teraz może kara dożywotniego pozbawienia wolności.

Do zbrodni doszło w nocy z 11 na 12 stycznia 2013 r. w jednej z miejscowości na terenie gminy Malczyce. Przybyli na miejsce funkcjonariusze zastali w kuchni leżące na podłodze zwłoki starszej kobiety. Zabezpieczone przez funkcjonariuszy ślady wskazywały, że sprawca najpierw włamał się, a następnie przeszukał mieszkanie pokrzywdzonej.

Podjęte w tej sprawie działania doprowadziły do ustalenia, że sprawcą zabójstwa może być 29-letni sąsiad ofiary. Podejrzewany był uprzednio karany za kradzieże, włamania i rozboje. W styczniu br. powinien rozpocząć odbywanie kary pozbawienia wolności. Aby uniknąć więzienia zaplanował ucieczkę za granicę. W celu realizacji swojego planu postanowił włamać się do sąsiadki, aby zdobyć środki finansowe na wyjazd.

Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Środzie Śląskiej w wyniku podjętych działań operacyjnych ustalili, że 29-letni mężczyzna zaraz po popełnieniu zbrodni opuścił miejsce swojego zamieszkania, uciekł z kraju i przebywa w Słowenii. W związku z czym, za pośrednictwem Biura Współpracy Międzynarodowej Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu nawiązano kontakt ze słoweńską policją, która potwierdziła przypuszczenia średzkich funkcjonariuszy o ukrywaniu się podejrzanego na terenie ich kraju.

Deportacja 29-latka do Polski była możliwa dzięki wydaniu Europejskiego Nakazu Aresztowania. Na początku lipca br. mężczyzna został zatrzymany na terenie Słowenii, a następnie przewieziony do Polski. 29-latek usłyszał zarzut zabójstwa na tle rabunkowym. Mężczyzna przyznał się do popełnienia zbrodni. Przestępstwo to zagrożone jest karą dożywotniego pozbawienia wolności.

(KWP we Wrocławiu / mw)

Powrót na górę strony