Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Apel do motocyklistów

Data publikacji 05.08.2013

Okres wakacji, a szczególnie ładna, słoneczna pogoda sprzyja motocyklistom. Na drogach można zauważyć wzmożony ruch jednośladów. Niestety, odnotowujemy także wypadki z udziałem kierujących jednośladami. Apelujemy do wszystkich fanów „dwóch kółek” oraz kierowców samochodów o rozwagę i bezpieczną jazdę.

Od początku roku na terenie naszego województwa doszło do 76 wypadków z udziałem motocyklistów. Jedenaście osób poniosło w nich śmierć, a 73 zostało rannych. Liczba śmiertelnych ofiar już teraz jest bardzo wysoka i zbliżona do liczby ofiar z całego 2012 roku. Przypomnijmy, że w roku 2012 śmierć w 142 wypadkach z udziałem kierujących jednośladami poniosło 12 osób, a rannych zostało 145. Dlatego jeszcze raz zwracamy się do wszystkich zmotoryzowanych i pieszych o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego i dalekowzroczność w swoim zachowaniu.

Uszkodzenia asfaltu, do tego piach na jezdni oraz wzmożony ruch, to potencjalne zagrożenie dla motocyklistów. Wystarczy chwila nieuwagi, gwałtowny manewr i wywrotka na jednośladzie jest pewna. Motocyklista to przeważnie młody człowiek. Młodych ludzi nierzadko cechuje brawura czy chęć popisania się przed rówieśnikami. Te zachowania bardzo często idą w parze z brakiem umiejętności prowadzenia pojazdu. Często się zdarza, że kierujący swoim szybkim i ciężkim pojazdem, nie jest w stanie nad nim zapanować, a wtedy nierzadko dochodzi do nieszczęścia. Przypomnijmy, że taki pojazd nie posiada ani pasów, ani poduszek powietrznych. Zderzenie motocyklisty z innym pojazdem lub drzewem, zwykle kończy się tragicznie.

Według policjantów zdecydowanie najczęstszą przyczyną wypadków z udziałem motocyklistów jest m.in. nadmierna prędkość i przecenianie swoich umiejętności, przejeżdżanie na czerwonym świetle, wciskanie się między samochody, a w końcu zwykłe popisy.

Motocyklisto, pamiętaj, że drogi publiczne to nie są tory wyścigowe! Pomyśl, zatem o innych kierowcach. Przestrzegaj zasad ruchu drogowego: nie przekraczaj prędkości; nie wymuszaj pierwszeństwa; wykazuj się ograniczonym zaufaniem wobec innych kierowców; zadbaj o odblaskową odzież, która sprawi, że będziesz bardziej widoczny na drodze.

Apelujemy do wszystkich kierujących o rozwagę i przestrzeganie przepisów. Każdy uczestnik ruchu drogowego musi mieć na względzie bezpieczeństwo swoje i innych. Pamiętajmy, że w przypadku nawet najdrobniejszej kolizji motocykla i samochodu, to motocyklista ma najmniejsze szanse na przeżycie albo wyjścia z wypadku bez obrażeń.

(KWP w Kielcach / mmw)

***

Na drogach województwa mazowieckiego sezon motocyklowy w pełni, dlatego policjanci apelują do kierowców jednośladów o ostrożność. Radomscy policjanci podczas weekendu skontrolowali blisko 50 motocyklistów. 26-letni motocyklista spowodował wypadek i trafił do szpitala. Jak się okazało był pijany.

Większość motocyklistów na naszych drogach to ludzie respektujący przepisy. Są to osoby świadome zagrożeń, więc sami ich nie stwarzają, chroniąc swoje życie, swoich pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego. Niestety zdarzają się tacy, u których górę nad rozsądkiem bierze brawura i brak poszanowania dla bezpieczeństwa innych. Aby walczyć z takim właśnie zachowaniem na drodze, stanowiącym zagrożenie dla innych, funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Radomiu przeprowadzili działania nocne, w trakcie których skontrolowali 48 motocyklistów. Ujawnili wykroczenia, za które nałożyli 21 mandatów karnych i zatrzymali 18 dowodów rejestracyjnych motocykli.

Policjanci zatrzymali także prawo jazdy 26-letniego mężczyzny, który w sobotę w miejscowości Maków, kierując motocyklem pod wpływem alkoholu i jadąc z dużą prędkością, „postawił” motocykl na tylnym kole, stracił nad nim panowanie i przewrócił się. Badanie alkotestem wykazało, że miał ponad promil alkoholu w organizmie.

Policjanci apelują do wszystkich kierowców, nie tylko motocyklistów o rozwagę i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Ze swej strony policjanci, których zadaniem jest zapewnienie maksimum bezpieczeństwa na drogach, także tym, którzy kierują motocyklami będą stanowczo reagować na wszelkie wykroczenia.

(KWP w Radomiu / mmw)

 

Powrót na górę strony