Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Monieccy policjanci uratowali niemieckich turystów

Data publikacji 05.08.2013

Miniona niedziela okazała się szczególnie pracowita dla monieckich policjantów. Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Mońkach poszukiwali bowiem przez kilka godzin dwójki niemieckich turystów, którzy zagubili się na bagnach Biebrzańskiego Parku Narodowego. Mundurowi dzięki znajomości terenu oraz kontaktowi telefonicznemu z zaginionymi odnaleźli wyczerpana parę obcokrajowców.

W niedzielę, około 13.30 dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Mońkach otrzymał zgłoszenie od dwójki niemieckich turystów o ich zagubieniu - na bagnach Biebrzańskiego Parku Narodowego. Z uwagi na to, że turyści nie rozmawiali po polsku dyżurny natychmiast skontaktował się z tłumaczem języka niemieckiego linii „Telefon bezpieczeństwa dla turystów zagranicznych”, który pośredniczył w kontakcie funkcjonariuszy z obcokrajowcami. Małżonkowie poinformowali policjantów, że wędrując jednym ze szlaków parku stracili orientację i zagubili się. Komunikat brzmiał, że para nie jest w stanie wydostać się o własnych siłach. Na ratunek natychmiast ruszyli funkcjonariusze Wydziału Prewencji monieckiej jednostki Policji. Z uwagi na bardzo trudne warunki terenowe policjanci na pomoc turystom szli pieszo, bez możliwości wykorzystania innych środków transportu. Mundurowi po przejściu około 2 kilometrów kierując się tym samym szlakiem, którym wędrowali obywatele Niemiec w pewnym momencie zauważyli ślady, które prowadziły przez bagno. Funkcjonariusze bez wahania ruszyli we wskazanym kierunku. Mundurowi zagłębiając się w głąb parku szli dalej brodząc po pas w błocie i nawołując małżeństwo. Dopiero po około 6 kilometrach wyczerpujących poszukiwań udało się mundurowym nawiązać głosowy kontakt z turystami z zagranicy. Stojącą po kolana w bagnie, wyczerpaną, zmęczoną i wystraszoną parę obcokrajowców funkcjonariusze odnaleźli po kilkugodzinnej akcji ratunkowej. Jak się okazało 53-letnia turystka doznała urazu stawu biodrowego i nie dała rady poruszać się o własnych siłach. Mundurowi udzielili kobiecie pierwszej pomocy i w drodze powrotnej podtrzymywali ją, tak by mogła bezpiecznie wydostać się z tego trudnego terenu. Na obrzeżach parku na obcokrajowców czekała załoga karetki pogotowia, która udzieliła parze pomocy. Nie wiadomo z jakich przyczyn turyści zeszli ze szlaku i zagubili się. Na szczęście policjanci wykazując się odwagą i zaangażowaniem po raz kolejny nie dopuścili do tragedii. Policjantom w akcji pomagali strażnicy Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Pamiętajmy, że Biebrzański Park Narodowy należy do największych w Polsce i oprócz tego, że jest piękny to jest również niebezpieczny. Nieznajomość terenu i zejście ze szlaku może doprowadzić do tragicznych skutków. Wszyscy, którzy znajdą się w tego typu sytuacji muszą pamiętać, o tym - by z powiadomieniem odpowiednich służb nie czekać do ostatniej chwili. Policjanci pod numerem 997 lub 112 czekają na sygnały o tego typu przypadkach, tak aby skutecznie pomóc osobom, która zabłądziły.

(KWP w Białymstoku / mw)

Pliki do pobrania

  • 221.08 KB
Powrót na górę strony