Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Handlowali nielegalnym oprogramowaniem

Data publikacji 09.08.2013

Krakowscy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy handlowali nielegalnym oprogramowaniem do nawigacji satelitarnej.Obaj mężczyźni, mieszkańcy Krakowa, najprawdopodobniej usłyszą zarzuty kradzieży cudzego programu komputerowego w celu uzyskania korzyści majątkowej, za co grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

Wczoraj policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy sprzedawali nawigację satelitarną z nielegalnym oprogramowaniem. Sklep, w którym można było kupić po bardzo korzystnej cenie taką nawigację, znajdował się na jednej z ulic Krakowa.

Podczas przeszukania pomieszczeń sklepu policjanci zabezpieczyli 307 kart „micro sd”  z nagranymi na nich mapami do nawigacji GPS, 14 nawigacji satelitarnych z już wgranym takim oprogramowaniem, 215 płyt CD z nagranymi na nich różnymi programami do fabrycznych nawigacji samochodowych oraz 3 komputery, na których nagrywane były kolejne karty. Sklep należał do jednego z zatrzymanych mężczyzn, natomiast drugi z nich nie był w nim zatrudniony, ale pomagał koledze.

Ceny oryginalnego oprogramowania, w zależności od rodzaju mapy, to koszt sięgający nawet 420 złotych. Podróbki sprzedawane były od 20 do 40 złotych.

Firma mająca licencję na oprogramowanie do nawigacji oszacowała swoje straty na ok. 200 tys. złotych. Mogą być one jednak dużo wyższe, zważywszy że sklepik działał od pewnego czasu.

Obaj mężczyźni, mieszkańcy Krakowa, w wieku 29 i 33 lat najprawdopodobniej usłyszą zarzuty kradzieży cudzego programu komputerowego w celu uzyskania korzyści majątkowej za co grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Krakowie / mg)
 

Powrót na górę strony