Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Cenne znalezisko przekazane do Archiwum Państwowego

Data publikacji 14.08.2013

Szczecińscy policjanci wspólnie z patrolem saperskim zabezpieczyli miedzianą tubę wraz z dokumentami historycznymi, które trafiły do Archiwum Państwowego w Szczecinie. Dokumenty te mają ponad 130 lat.

Do zdarzenia tego doszło wczoraj, kiedy to policjanci z Komisariatu Policji Szczecin -Niebuszewo otrzymali informację,że przy ul. Swarożyca w Szczecinie nieopodal Teatru Polskiego znajduje się niewybuch. Na miejscu funkcjonariusze zastali kierownika budowy wykonującego tam prace remontowe, który poinformował, że jego pracownicy wydobyli miedzianą tubę. Metalowa tuba ukryta była pod ulicą Swarożyca. W środku tuby, jak się okazało, nie było żadnego materiału wybuchowego, znajdowały się tam natomiast dokumenty oraz pieniądze, które zostały zamurowane w tym miejscu prawdopodobnie pod koniec XIX wieku.

W pojemniku znaleziono gazety z 1883 roku, monety wybite w latach 1875-1876 oraz dokumenty firmy C. Voss & Sohn - w tym m.in. instrukcje i zdjęcia wytwarzanych przez firmę wozów strażackich oraz dzwonów, a także akt erekcyjny budynku, który znajdował się w tym miejscu w przeszłości.

Saperzy bezpiecznie otworzyli tubę. Na miejsce wezwano także Zespół ds. zabytków KWP w Szczecinie oraz Konserwatora, którzy profesjonalnie zabezpieczyli cenne znalezisko. Materiały trafiły do Państwowego Archiwum w Szczecinie, które jest upoważnione do przechowywania tego typu dokumentów.

(KWP w Szczecinie / mw)

Powrót na górę strony