Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Projektując korzystali z „pirackiego” oprogramowania

Data publikacji 22.08.2013

Świętokrzyscy policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą zatrzymali trzech mężczyzn, którzy oferowali usługi w projektowaniu wykorzystując do tego celu nielegalne oprogramowanie. W efekcie policyjnej akcji zabezpieczono trzy komputery, pamięci USB oraz płyty CD, na których specjaliści odnaleźli programy wykorzystywane bez wymaganych licencji. Wartość używanego oprogramowania może przekroczyć kwotę ponad 1 miliona złotych.

Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach przeprowadzili wczoraj kontrolę w dwóch kieleckich mieszkaniach. Z uzyskanych przez mundurowych informacji wynikało, że użytkowane są tam komputery z nielegalnym oprogramowaniem. Trzej mężczyźni wykorzystując specjalistyczne „pirackie” oprogramowanie mieli dorabiać, oferując usługi projektowe. Informacje, jakimi dysponowali policjanci, potwierdziły się. Stróże prawa przeszukali mieszkanie wynajmowane przez 26 i 28-latka. Na laptopie i komputerze stacjonarnym znajdowały się nielegalne wersje programów. Wstępnie ustalono, że łącznie zainstalowanych było 10 programów mi.in. biurowych i graficznych, o łącznej wartości przekraczającej kilkaset tysięcy złotych. Najdroższym z nich okazał się program wykorzystywany do projektowania samolotów czy samochodów, którego koszt w zależności od licencji może wynieść nawet milion złotych.

W drugim z mieszkań na terenie miasta, policjanci zabezpieczyli komputer oraz kilkadziesiąt płyt CD z nielegalnym oprogramowaniem. Jak się okazało 28- latek wykorzystywał programy o wartości około 80 tysięcy złotych.

Właściciele komputerów nie posiadali wymaganych licencji na oprogramowanie. We wszystkich przypadkach „pirackie” oprogramowania spowodowały straty producentów oprogramowania komputerowego. Za kradzież oprogramowania podejrzanym może grozić kara do 5 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Kielcach / mw)

Powrót na górę strony