Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczny ostatni weekend wakacji

Data publikacji 31.08.2013

Przed nami ostatni wakacyjny weekend, który jak co roku stanie pod znakiem powrotów z wypoczynku. Kierowcy powinni spodziewać się wzmożonych kontroli policyjnych na trasach i w miejscach szczególnie niebezpiecznych. Apelujemy do wszystkich powracających z wakacji o rozsądek podczas jazdy, bo tylko on jest gwarantem bezpiecznego dotarcia do celu.

Przed nami ostatni weekend tegorocznych wakacji. To szczególny czas dla policjantów, których jak co roku w tym okresie będzie więcej na polskich drogach. Funkcjonariusze będą prowadzili wzmożone kontrole drogowe nie tylko na głównych trasach wyjazdowych z miejscowości turystycznych, ale także w tych miejscach, które są wyjątkowo niebezpieczne. Ze szczególną uwagą będą sprawdzać między innymi czy kierowcy stosują się do znaków drogowych oraz ograniczeń prędkości, czy podróżujący będą zapięci w pasy bezpieczeństwa i oczywiście, czy osoba za kółkiem jest trzeźwa. Jak bowiem wskazują statystyki nie wszyscy kierujący biorą sobie do serca policyjne apele o trzeźwej jeździe i wsiadają do samochodu „wczorajsi” lub po kilku głębszych.

Nie zapominajmy również o tym, że przed wyruszeniem w drogę należy zadbać o stan techniczny naszego samochodu. A zatem, przed jazdą należy upewnić się, czy wszystkie płyny w aucie są uzupełnione do odpowiedniego poziomu, czy wszystkie światła są sprawne, a koła odpowiednio napompowane. Nie zapominajmy także o tym, że dłuższą jazdę należy odpowiednio zaplanować. Mianowicie, złym pomysłem jest pokonywanie kilkuset kilometrowego dystansu naraz. Lepiej podzielić go sobie na etapy z krótkimi postojami. Długa jazda męczy kierowce, sprawia, że jego koncentracja spada. Postój na kilka minut co godzinę, półtorej dla rozprostowania nóg, wypicia kawy i odetchnięcia świeżym powietrzem sprawi, że nie będzie się tak bardzo męczył, a co za tym idzie będzie bardziej skoncentrowany.

Pamiętajmy także o tym, że na trasach z miejscowości wypoczynkowych będzie większy ruch. I w takich sytuacjach nie można pozwolić sobie na „cwaniaczkowanie” tylko po to, aby przeskoczyć do przodu o jedno czy dwa auta. Odpowiedzialny kierowca to taki, który przewiduje pewne sytuacje na drodze i podczas jazdy kieruje się rozsądkiem. Lepiej więc wyjechać trochę wcześniej i dojechać spokojnie, niżeli wybierać się w podróż na ostatni gwizdek, łamać przepisy i wykazywać się brakiem kultury na drodze.

Mamy nadzieję, że wszyscy Państwo, którzy ruszycie w drogę w ten ostatni wakacyjny weekend dojedziecie do celu bezpiecznie i zachowując rozsądek razem unikniemy tragicznych zdarzeń!

kj

Powrót na górę strony