Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ekstradycja z Hiszpanii księgowego grupy „Szkatuły”

Data publikacji 06.09.2013

Współpraca policjantów z Wydziału Operacji Pościgowych CBŚ KGP z policją hiszpańską doprowadziła do zatrzymania i ekstradycji do Polski 43-letniego Piotra M. Mężczyzna wpadł w miejscowości Alicante w Hiszpanii. Poszukiwany był na podstawie pięciu ENA i sześciu listów gończych za działalność i kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą o charakterze zbrojnym, handel znacznymi ilościami narkotyków, oszustwa na szeroką skalę, wymuszenia rozbójnicze i inne najcięższe gatunkowo przestępstwa. Zatrzymany uważany był za księgowego grupy tzw. szkatułowych, gdzie też rozpoczynał swoją przestępczą działalność.

Piotr M. przyleciał do Polski wczoraj w godzinach wieczornych w eskorcie policjantów wydziału konwojowego i policyjnych antyterrorystów. Poszukiwany od 2010 roku na podstawie 6 listów gończych wydanych przez sądy w Radomiu, Siedlcach, Warszawie, Płońsku, prokuratury w Żyrardowie i Bydgoszczy oraz na podstawie 5 Europejskich Nakazów Aresztowania wpadł w ręce stróżów prawa w miejscowości Alicante w Hiszpanii.

Poszukiwaniami Piotra M. zajmowali się funkcjonariusze Wydziału Operacji Pościgowych Centralnego Biura Śledczego Komendy Głównej Policji w Warszawie. To właśnie dzięki ich ciężkiej pracy udało się ustalić i potwierdzić, że 43-latek ukrywa się pod zmienionym nazwiskiem na terenie Hiszpanii. Kolejne działania doprowadziły do ustalenia aktualnego miejsca pobytu poszukiwanego i jego zatrzymania, co było możliwe dzięki bieżącej, ścisłej współpracy z funkcjonariuszami policji hiszpańskiej.

Piotr M. przestępczą działalność rozpoczynał w grupie Rafała Sz. ps. Szkatuła, gdzie szybko piął się po szczeblach przestępczej kariery. Wkrótce uważany był za księgowego tzw. szkatułowych.

Podejrzany jest m.in. o to, że na terenie Polski, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii oraz innych państw Unii Europejskiej założył, a następnie kierował zorganizowaną grupą przestępczą o charakterze zbrojnym, która wprowadzała do obrotu na terenie Polski i Europy znaczne ilości środków odurzających, głównie kokainę i heroinę. Jak ustalili śledczy z CBŚ, Piotr M. osobiście nadzorował ten przestępczy proceder. Grupa, na której czele stał 43-latek, dopuszczała się ponadto wymuszeń rozbójniczych, oszustw na szeroką skalę, a jej członkowie popełnili szereg innych najcięższych gatunkowo przestępstw.

Jak wynika z policyjnych ustaleń, po rozbiciu grupy „Szkatuły” Piotr M. uciekł z Polski, prowadząc nieprzerwanie przestępczą działalność. Uzyskane w ten sposób środki pieniężne zarówno on, jak i członkowie grupy, inwestowali w nieruchomości w kraju i za granicą.

Teraz zatrzymany 43-latek stanie przed wymiarem sprawiedliwości.

(CBŚ KGP / mw)

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 5.99 MB)

Powrót na górę strony