Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

W Sulęcinie stawiają na bezpieczeństwo

Data publikacji 09.09.2013

W jaki sposób skutecznie połączyć edukację i zabawę? Odpowiedź na to pytanie znaleźli wszyscy, którzy w minioną sobotę gościli w Sulęcinie. Tam właśnie zorganizowany został piknik rodzinny pod hasłem "Bezpieczeństwo na drodze - świadomy pieszy i kierowca". Impreza doskonale wpisała się w kampanię społeczną "Bezpieczeństwo w ruchu drogowym", finansowaną ze środków Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.

Wydarzenia zrealizowanego na taką skalę w woj. lubuskim nie widzieliśmy już dawno. Tym bardziej godny podkreślenia jest fakt, iż przygotowany z rozmachem piknik rodzinny odbył się nie w żadnej z dwóch stolic regionu, a w mieście powiatowym. W minioną sobotę Sulęcin był gospodarzem festynu edukacyjnego pod hasłem "Bezpieczeństwo na drodze - świadomy pieszy i kierowca", którego celem było podniesienie świadomości mieszkańców w zakresie ruchu drogowego. Miejscem imprezy była siedziba tamtejszej firmy spedycyjno-logistycznej, która - prowadząc swoją działalność od lat - skutecznie włącza się w działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa na jezdniach. Wśród uczestników spotkania wymienić można przedstawicieli wszystkich instytucji, jakie każdego dnia dbają o bezpieczne korzystanie z dróg. Swoje stoiska w Sulęcinie prezentowała lubuska Policja, Inspekcja Transportu Drogowego, Straż Pożarna i organizacje odpowiedzialne za ratownictwo drogowe. Niemały plac przed siedzibą firmy spedycyjno-logistycznej szczelnie wypełniły wystawy, ekspozycje i sprzęt specjalistyczny użytkowany przez formacje mundurowe. Wszyscy chętni mogli skorzystać z trenażerów i symulatorów jazdy, by poznać między innymi skutki dachowania pojazdu, sprawdzić swój refleks czy dowiedzieć się w jaki sposób skutecznie ratować ofiary wypadków.

Nie mającym precedensu wydarzeniem były pokazy przygotowane przez organizatora. Na wyłączonym z ruchu odcinku drogi wszyscy uczestnicy mogli poznać zachowanie pojazdów w czasie awaryjnego hamowania, zobaczyć różnicę w długości drogi zatrzymania aut wyposażonych i nie posiadających systemu ABS, a nawet prześledzić w jaki sposób zachowują się samochody podczas specjalnie symulowanego zderzenia auta osobowego z ciężarówką. Symulacja ta przedstawiona została po raz pierwszy i spotkała się z ogromnym zainteresowaniem wszystkich uczestników. Po niej służby i ratownicy zaprezentowali przebieg działań na miejscu wypadku drogowego.

W Sulęcinie mogliśmy zobaczyć wiele, m.in: ulotki, gadżety, prezentacje i występy. Każdy chętny mógł wsiąść do policyjnego radiowozu czy założyć strój ratownika. Sobotni piknik miał jeszcze jeden cel. Impreza doskonale wpisała się w kampanię społeczną "Bezpieczeństwo w ruchu drogowym". Był to kolejny powód dla którego właśnie Sulęcin stał się miejscem spotkania. Powiat sulęciński, jako jeden z trzech w woj. lubuskim i sześciu w kraju, został wytypowany do uzyskania wsparcia finansowego w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Na jego terenie już w tym roku realizowane są inwestycje mające wydatnie wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa drogowego niechronionych uczestników ruchu, kierujących jednośladami i osób starszych. Prowadzenie przy tej okazji kampania społeczna, zmierzającej do poprawy sytuacji na drogach, jest również jednym z zasadniczych elementów Szwajcarsko-Polskiego projektu.

Edukacyjne walory sobotniego spotkania podkreślała także prezentacja multimedialna, przygotowana przez gości z Komendy Głównej Policji. Przyczyny, skutki i następstwa wypadków drogowych, z jednej strony szokowały, z drugiej inspirowały uczestników do przemyśleń. Płynące z nich wnioski w konsekwencji mają podnieść świadomość wszystkich użytkowników dróg. To główne zadanie "Programu", a umiejętne połączenie edukacji z zabawą, jakie zobaczyliśmy w Sulęcinie, jest dowodem na to, że można powiązać te dwa walory skutecznie i profesjonalnie.

(KWP w Gorzowie Wielkopolskim / ak)

Więcej na temat projektu Bezpieczeństwo w ruchu drogowym ►

Film W Sulęcinie stawiają na bezpieczeństwo

Pobierz plik W Sulęcinie stawiają na bezpieczeństwo (format mp4 - rozmiar 31.72 MB)

Powrót na górę strony