Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci będą pracować za rzecz bezpieczeństwa podczas 70. Rajdu Polski

Data publikacji 11.09.2013

W dniach 13-15 września br. odbędzie się jubileuszowy - 70. Rajd Polski. Jest to drugi z najstarszych rajdów na świecie i jednocześnie najbardziej prestiżowe wydarzenie w sportach motorowych w naszym kraju. Impreza będzie się odbywała na terenie czterech powiatów: giżyckiego, mrągowskiego, olsztyńskiego i szczycieńskiego. Podczas rajdu nad zapewnieniem bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom tej imprezy będzie pracowało kilkuset policjantów. Funkcjonariusze będą zabezpieczać prawidłowy przebieg imprezy. Na miejscu przez cały czas będą pracowali policjanci prewencji i służb kryminalnych oraz funkcjonariusze pełniący służbę na motocyklach i quadach. W tym roku będą ich wspierać słuchacze z WSPol Szczytno.

Podczas rajdu nad zapewnieniem bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom imprezy będzie czuwało codziennie kilkuset policjantów, którzy będą zabezpieczać prawidłowy przebieg imprezy. To oni dołożą wszelkich starań, by zarówno kibice, mieszkańcy regionu, jak i zawodnicy mogli bezpiecznie  celebrować  wielkie święto rajdowe.  Na miejscu będą pracowali policjanci prewencji i służb kryminalnych, będą również funkcjonariusze pełniący służbę na motocyklach i quadach. W ten sposób funkcjonariusze będą bardziej mobilni i będą mogli szybciej docierać w miejsca, w których wystąpiły utrudnienia w ruchu drogowym i na bieżąco udrożniać ruch pojazdów.

Kierowcy powinni zwracać uwagę na zmiany w organizacji ruchu, stosować się do zakazów parkowania oraz stosować się do poleceń funkcjonariuszy. Przypadki łamania prawa  będą spotykały się z surowymi konsekwencjami. Policjanci zwracać będą  także szczególną uwagę na stan trzeźwości kierujących.

Rajd Polski co roku  przyciąga na Mazury tysiące pasjonatów  szybkiej, sportowej jazdy  z całej Polski oraz z zagranicy. Tak duża impreza związana jest ze wzmożonym ruchem samochodów oraz pieszych.  W związku  z tym, do największego natężenia  ruchu może dojść na odcinkach dojazdowych do odcinków specjalnych. Jak wynika z doświadczeń lat ubiegłych, to właśnie tam  najczęściej dochodzi do łamania przepisów drogowych i sytuacji stwarzających bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa. Dlatego  policjanci będą  na bieżąco i na miejscu reagować na  sytuacje  niebezpieczne,  wydawać polecenia i egzekwować obowiązki, aby nie dopuścić do powstawania zatorów drogowych. Ponadto –  podobnie jak w latach ubiegłych należy spodziewać się wzmożonych kontroli  stanu trzeźwości kierujących. Warto więc skorzystać z możliwości  jaką proponują policjanci – aby po zabawie w gronie znajomych  zbadać swój  stan trzeźwości zgłaszając się do najbliższego komisariatu.

Kierowcy powinni zwracać uwagę na zmiany w organizacji ruchu. Na terenie czterech powiatów, na których odbywać się będzie rajd pojawi się nowe oznakowanie związane ze zmianami w  organizacji ruchu, więc nie należy jeździć na pamięć.

Kibice będą mogli obserwować rajdowe zmagania tylko z miejsc widokowych - do tego wyznaczonych  przez organizatora, ogrodzonych zieloną taśmą. Przebywanie w innych punktach, może  być tragiczne  w skutkach  oraz doprowadzić do przerwania  lub odwołania odcinka specjalnego rajdu. Całkowicie zabronione jest natomiast przebywanie w punktach wyznaczonych przez organizatora  czerwoną taśmą. Należy  więc bezwzględnie  stosować się do poleceń służb porządkowych.

Wszyscy, którzy wybierają się na rajd własnymi samochodami  powinni pamiętać o  ograniczeniach związanych z parkowaniem pojazdów. Auta, które  będą  utrudniały ruch i stanowiły  zagrożenie będą odholowywane. Na miejscu  oprócz organizatorów także policjanci w miarę możliwości będą informować o dostępnych miejscach parkingowych.

Niejednokrotnie zmagania zawodowych kierowców rajdowych wzbudzają w kierowcach chęć naśladowania swoich idoli. Policjanci wyposażeni w videorejestratory oraz laserowe mierniki prędkości będą skutecznie hamować fantazje kierowców mandatami i punktami karnymi.

Warto też pamiętać, że tłok występujący podczas tak dużej imprezy sprzyja kieszonkowcom. Nie dajmy  im szansy - zabezpieczmy  we właściwy sposób swoje  portfele, dokumenty, telefony komórkowe oraz inne wartościowe przedmioty. Każdy niepokojący sygnał mogący świadczyć o obecności wandali, złodzieja czy  inny zagrażający bezpieczeństwu należy natychmiast zgłaszać Policji.

Także w innych przypadkach, gdy będziemy potrzebować jakiejkolwiek pomocy  możemy zgłosić się do pierwszego napotkanego policyjnego patrolu.

Uwaga na utrudnienia w ruchu!

 

14.09.2013 (sobota)                                                                           

7.00 -16.00 zamknięte będą  następujące odcinki dróg:

- odcinek drogi wojewódzkiej nr 642   Pszczółki - Ryn w m. Lelek - Zielony Gaj

- odcinek  drogi  powiatowej nr 1778N Zielony Lasek - Mioduńskie (powiat giżycki)

- odcinek  drogi powiatowej nr 1779N Mikołajki - Tałty w m. Stare Sady (powiat mrągowski)

 8.00 - 17.00 zamknięty będzie:

- odcinek  drogi powiatowej nr 1751N Baranowo- Użranki w m. Faszcze i Jora Wielka (powiat mrągowski)

10.00 - 20.00 zamknięte będą odcinki:

- odcinek drogi  wojewódzkiej nr 600  Grabowo- Karwie w m. Grabowo

- odcinek drogi powiatowej nr 1634 N  Grabowo- Sorkwity w m. Jędrychowo (powiat mrągowski)

- odcinek drogi powiatowej nr 1763N Wólka Bagnowska - Grabowo  na całej długości (powiat mrągowski)

 

15.09.2013 (niedziela)        

5.00 - 18.00 zamknięte będą  odcinki dróg:

- odcinek drogi wojewódzkiej nr 600  Szczytno - Mrągowo w m. Grądy  i m. Rybno

- odcinek drogi powiatowej  nr 1636N Rybno – Dłużec w m. Rybno i m. Gnat ( powiat mrągowski)

6.00 - 19.00 zamknięte będą odcinki dróg:

- odcinek drogi powiatowej nr 1747N  na odcinku  Tymnikowo- Czerwonki – Probark (powiat mrągowski)

- odcinek drogi powiatowej nr 1749N Kosewo- Muntowo w m. Zawada, Śniadowo i Muntowo (powiat mrągowski)

8.00 - 21.00 zamknięte będą  odcinki dróg:

- odcinek  drogi powiatowej nr 1793N Szymonka - Olszewo (powiat mrągowski)

- odcinek drogi powiatowej nr 1781N Grabówka - Górkło (powiat  mrągowski)

- odcinek drogi powiatowej nr 1829N w  m. Paprotki (powiat giżycki)

- odcinek drogi powiatowej nr 1839N Rydzewo - Przykop (powiat  giżycki).

Ponadto w trakcie trwania rajdu mogą wystąpić utrudnienia na drogach krajowych nr 16 oraz 59 w związku z przemieszczaniem się kierowców rajdowych oraz poruszających się za nimi kibiców. W celu utrzymania płynności ruchu oraz zachowania bezpieczeństwa należy bezwzględnie stosować się do poleceń funkcjonariuszy pracujących na miejscu oraz służb organizatora.

(źródło: KWP w Olsztynie)

Powrót na górę strony