Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zlikwidowano nielegalną rozlewnię alkoholu

Data publikacji 13.09.2013

Policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą z KWP w Katowicach, wspólnie ze śląskimi celnikami, zlikwidowali nielegalną wytwórnię i rozlewnię alkoholu. Zabezpieczono blisko 3300 litrów "lewych" wyrobów spirytusowych o wartości ponad ćwierć miliona złotych. W ręce funkcjonariuszy wpadły trzy osoby zamieszane w przestępczy proceder.

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach ustalili, że na terenie magazynów w Chorzowie przy ulicy Inwalidzkiej zorganizowana jest nielegalna oczyszczalnia i rozlewnia spirytusu. We wtorek, późnym wieczorem, policjanci wspólnie z celnikami weszli do hali, w której był wytwarzany i rozlewany alkohol. Na miejscu śledczy zatrzymali 24-letniego chorzowianina oraz dwoje mieszkańców Katowic: 48-letnią kobietę i o rok starszego mężczyznę. Celnicy zabezpieczyli blisko 3300 litrów wyrobów spirytusowych bez polskich znaków akcyzy, butelki, pojemniki, pompy oraz inne akcesoria i urządzenia służące do produkcji ,,lewego” alkoholu. Wartość nielegalnego alkoholu funkcjonariusze Służby Celnej oszacowali na ponad 260 tysięcy złotych. Gdyby alkohol trafił do sprzedaży, Skarb Państwa straciłby tytułem niezapłaconych podatków ponad 220 tysięcy złotych.

Wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty. Teraz grożą im wysokie grzywny, a nawet kara do 3 lat więzienia. Nielegalny alkohol oraz elementy linii produkcyjnej trafiły już do magazynu Izby Celnej w Katowicach.

Ostrzegamy przed kupowaniem alkoholu niewiadomego pochodzenia. Nielegalne wyroby alkoholowe produkowane są najczęściej z alkoholu technicznego, będącego w rozpuszczalnikach, podpałce do grilla, czy w płynach przeciwoblodzeniowych. Zawierają one wiele szkodliwych substancji, które zagrażają zdrowiu i życiu człowieka m.in. metanol, glikol oraz, będący efektem odkażania, chloroform. Dowodem tego są choćby zanotowane we wrześniu ubiegłego roku w Polsce przypadki śmiertelnych zatruć alkoholem niewiadomego pochodzenia.

(KWP w Katowicach / ak)

Powrót na górę strony