Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci rozbili grupę przemytników papierosów

Data publikacji 18.09.2013

Policjanci Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP zs. w Radomiu wraz z Prokuraturą Okręgową w Płocku rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, która przemycając papierosy naraziła Skarb Państwa na straty w wysokości ponad 17 milionów złotych. Policjanci zatrzymali 25 osoby i zabezpieczyli osiem samochodów, które służyły do przestępstw oraz pieniądze: zarówno złotówki, jak i euro.

Rozbicie zorganizowanej grupy przestępczej to efekt realizacji policjantów Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP zs. w Radomiu i Prokuratury Okręgowej w Płocku, która w marcu 2013 wszczęła śledztwo dotyczące międzynarodowego obrotu papierosami pochodzącymi z przemytu. Śledczy ustalili, że członkowie grupy trudnili się handlem na szeroką skalę papierosami, które trafiały do Polski z Białorusi, a następnie przemycane były do Austrii i Włoch.

Grupą kierował mieszkaniec województwa mazowieckiego, który razem z rodziną stanowił trzon grupy, powierzając najważniejsze przestępcze zadania swoim dwóm synom. Mężczyźni ci przygotowywali skrytki w samochodach, które służyły następnie do przemytu papierosów. Za przemyty odpowiadali kolejni członkowie grupy, w tym trzej bracia, którzy prowadząc legalną firmę transportową przewozili papierosy do Polski wykonując przewozy zlecone przez firmy logistyczne. Każdorazowo w tak przygotowanych pojazdach ukrytych było kilkadziesiąt tysięcy paczek papierosów. Przemycone papierosy trafiały na teren powiatu żyrardowskiego, przepakowywane były do innych pojazdów i transportowane na teren Austrii. Ostatnim etapem przemytu były Włochy, gdzie grupa miała swoją rezydentkę będącą w ścisłym kontakcie z miejscowymi przestępcami.

Jak ustalono, grupa prowadziła swoją działalność na terenie całego kraju od stycznia ubiegłego roku i naraziła Skarb Państwa na uszczuplenia w kwocie nie mniejszej niż 17 milionów złotych.

W toku prowadzonego postępowania policjanci zatrzymali 25 osób. W stosunku do 5 członków grupy Sąd Rejonowy w Płocku na wniosek Prokuratury Okręgowej zastosował areszty tymczasowe. Zabezpieczono papierosy bez polskich znaków akcyzy skarbowej oraz osiem pojazdów, które służyły do przemytu, a także 200 tysięcy złotych, zarówno w złotówkach, jak i euro.

Członkom grupy grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności, zaś jej liderowi do 10 lat.  Policjanci i prokurator planują dalsze zatrzymania.

(KWP w Radomiu / ak)

Film Policjanci rozbili grupę przemytników papierosów

Opis filmu: papierosy, przemyt

Pobierz plik Policjanci rozbili grupę przemytników papierosów (format mp4 - rozmiar 9.28 MB)

Powrót na górę strony