Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci CBŚ rozbili grupę handlarzy tytoniu z Wielkopolski

Data publikacji 25.09.2013

Policjanci Centralnego Biura Śledczego wspólnie z funkcjonariuszami Grupy Mobilnej Izby Celnej z Poznania przeprowadzili akcję, w której zatrzymano dziewięć osób zajmujących się produkcją i dystrybucją nielegalnego tytoniu. Zatrzymanym grozi kara do 3 lat więzienia. Straty na jakie narazili przestępcy Skarb Państwa sięgają blisko 1,5 miliona złotych.

Na terenie powiatu konińskiego oraz w okolicach Inowrocławia działała grupa przestępcza, która zajmowała się produkcją i dystrybucją nielegalnego tytoniu. Straty jakie poniósł Skarb Państwa to blisko 1,5 miliona złotych. Nad rozbiciem tej grupy pracowali policjanci Centralnego Biura Śledczego i Izby Celnej z Poznania. Z pierwszych ustaleń wynikało, że w powiecie konińskim działała grupa przestępców, która zajmuje się dystrybucją nielegalnego tytoniu i papierosów. Policjanci CBŚ i funkcjonariusze Grupy Mobilnej Izby Celnej z Poznania przeprowadzili pod koniec lipca pierwszą akcję. W trakcie realizacji zatrzymano pięć osób. Trzech z nich to mieszkańcy powiatu konińskiego, zaś dwóch pochodzi z Suwałk. To właśnie mieszkańcy północno – wschodniej Polski dostarczali papierosy bez akcyzy. W chwili zatrzymania mieli przy sobie 630 tysięcy sztuk papierosów różnych marek, 169 kg tytoniu oraz alkohol. W ten sposób rozbito grupę dystrybuującą.

Drugi etap działań dotyczył ustalenia skąd pochodzi nielegalny tytoń. Działania śledczych pozwoliły ustalić, że w okolicach Inowrocławia znajduje się nielegalna fabryka, w której przygotowuje się tytoń. W hali prowadzono kompletny proces produkcyjny tytoniu: od krojenia, poprzez suszenie, aż do konfekcjonowania i przygotowania do transportu. Tam przeprowadzono drugą akcję. Funkcjonariusze uderzyli w ubiegłym tygodniu. W chwili wejścia do fabryki policjanci i celnicy zatrzymali 3 osoby, które niczego się nie spodziewając przygotowywały tytoń. Kiedy trwała akcja, do „pracy” przyjechał czwarty mężczyzna. On również został zatrzymany.

Na miejscu zabezpieczono 3 maszyny służące do cięcia tytoniu, półtorej tony tytoniu w różnej fazie przetwarzania, worki, chemikalia oraz inne narzędzia. W sumie w dwóch akcjach zatrzymano dziewięciu mężczyzn w wieku od 24 do 59 lat. Wszyscy usłyszeli zarzuty. Grozi im kara do 3 lat więzienia.

(KWP w Poznaniu / mj)

Film CBŚ – zlikwidowano grupę handlarzy tytoniu z Wielkopolski i ich fabrykę

Opis filmu: CBŚ, przestępczość gospodarcza, nielegalny tytoń


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik CBŚ – zlikwidowano grupę handlarzy tytoniu z Wielkopolski i ich fabrykę (format flv - rozmiar 27.8 MB)

Powrót na górę strony