Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rozbita zorganizowana grupa przestępcza

Data publikacji 27.09.2013

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego, prowadząc wspólnie z prokuratorami z Prokuratury Okręgowej w Kielcach śledztwo związane ze zorganizowaną grupą przestępczą, zatrzymali osoby zaangażowane w przestępczość narkotykową i pranie brudnych pieniędzy. To kontynuacja sprawy, nad którą pracowano od kilku miesięcy. Łącznie w tej sprawie zarzuty usłyszało już 8 podejrzanych, z czego 4 tymczasowo aresztowano. Śledczy zabezpieczyli m.in. kilogram amfetaminy i dokumenty świadczące o praniu brudnych pieniędzy. Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono ekskluzywne samochody, telefony, biżuterię a nawet wyposażenie siłowni o łącznej wartości ponad pół miliona złotych.

Policjanci wspólnie z prokuratorami od kilku miesięcy zbierali materiał dowodowy będący podstawą uderzenia w zorganizowaną grupę przestępczą działającą na terenie trzech województw.

We wtorek rano policjanci z Centralnego Biura Śledczego jednocześnie weszli do mieszkań osób podejrzewanych na terenie województwa łódzkiego, świętokrzyskiego i mazowieckiego. Działania były precyzyjnie skoordynowane. Uderzono w trzon grypy przestępczej zajmującej się produkcją i handlem narkotykami. W niektórych przypadkach policyjni antyterroryści zmuszeni byli siłą otwierać drzwi do mieszkań. Łącznie przeszukano 19 miejsc i zatrzymano 8 osób w wieku od 25 do 56 lat, wśród których 3 osoby pochodzą z Kielc.

W wyniku przeszukań zabezpieczono kilogram białego proszku, wstępnie zidentyfikowanego jako amfetamina, urządzenie do robienia tabletek, dokumenty świadczące o praniu brudnych pieniędzy, sztabki srebra, 10 komputerów, ponad 100 telefonów komórkowych mogących pochodzić z przestępstwa. Śledczy podejrzewają, że pieniądze pochodzące z przestępstw przestępcy lokowali w ekskluzywne towary takie jak wysokiej klasy samochody, biżuterię, telefony czy komputery. Jak wynika z dotychczasowych ustaleń, podejrzani zajmowali się produkcją i wprowadzaniem do obrotu substancji psychotropowych oraz środków odurzających, a także praniem brudnych pieniędzy.

W działaniach, które trwały kilka ostatnich dni brali udział funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego z Kielc, a także policjanci z Komendy Wojewódzkiej i Miejskiej Policji w Kielcach. Zatrzymano 8 osób w wieku od 25 do 56 lat. Z tej grupy sąd tymczasowo aresztował 4 podejrzanych na okres 3 miesięcy. Pozostali zostali objęci dozorem policji, muszą wpłacić wysokie poręczenia majątkowe sięgające nawet 50 tysięcy złotych oraz mają zakaz opuszczania kraju.


Na poczet przyszłych kar i grzywien policjanci zabezpieczyli u podejrzanych 5 wysokiej klasy samochodów osobowych, biżuterię, wyposażenie siłowni, pieniądze i biżuterię o łącznej wartości ponad 600 tysięcy złotych. Śledczy podejrzewają, że zabezpieczone rzeczy pochodzą z przestępstw.


Podejrzanym o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się wprowadzaniem do obrotu środków odurzających i praniem brudnych pieniędzy grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności. Sprawa jest rozwojowa i nie wykluczone są dalsze zatrzymania.

(KWP w Kielcach / mj)

Film Rozbita zorganizowana grupa przestępcza

Opis filmu: CBŚ, narkotyki, pranie brudnych pieniędzy, przestępczość gospodarcza


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Rozbita zorganizowana grupa przestępcza (format flv - rozmiar 9.18 MB)

Powrót na górę strony