Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policja ostrzega przed osobami podającymi się za pracowników socjalnych

Data publikacji 29.09.2013

W ostatnim czasie na terenie Pisza i Białej Piskiej policjanci odnotowali przypadki, gdzie osoby podające się za pracowników socjalnych pukają do drzwi mieszkań starszych osób pod pretekstem sprawdzenia warunków mieszkaniowych oraz sposobu przechowywania oszczędności. 89-letnia mieszkanka Białej Piskiej otworzyła drzwi kobiecie podającej się za kierowniczkę opieki społecznej. W ten sposób straciła 3 tys. złotych. W innym przypadku oszustki stoją w okolicach aptek, czekając na jakąś starszą osobę. Podejmują rozmowę, przedstawiają się jako pracownik socjalny, który chce sprawdzić warunki mieszkaniowe, ponieważ istnieje możliwość udzielenia wsparcia finansowego. Policja ostrzega przed takimi osobami i apeluje, aby rozmawiać ze swoimi dziadkami i rodzicami o takich sytuacjach.

Na terenie Białej Piskiej i Pisza pojawiły się osoby podające się za pracowników opieki społecznej, które pod pretekstem sprawdzenia warunków mieszkaniowych okradają starsze osoby. 89-letnia mieszkanka Białej Piskiej otworzyła i wpuściła do mieszkania kobietę, która przedstawiła się jako kierowniczka miejscowego MOPS-u. Oszustka zapytała starszą panią, czy ma jakieś oszczędności i czy przechowuje je w bezpiecznym miejscu. 89-letnia pani wyciągnęła z szafki portfel, w którym miała 3 tys. złotych i pokazała je kierowniczce, po czym ponownie schowała do szafki. Pani z opieki poprosiła o herbatę. Starsza pani poszła do kuchni, a oszustka w tym czasie ukradła schowane w szafce pieniądze. 89-letnia kobieta zauważyła, że nie ma portfela następnego dnia, gdy chciała wziąć trochę pieniędzy na zakupy. O całym zajściu emerytka powiadomiła policję. Starsza pani powiedziała, że kobieta, która ją odwiedziła miała około 30 lat, 160 cm. wzrostu, spięte blond włosy. Ubrana była w kurtkę koloru beżowego, spodnie czarne z materiału i czarne buty na płaskim obcasie.

Podobne sytuacje zdarzyły się w Piszu, ale osoby na szczęście nie zostały okradzione. Oszustki podające się za pracownice opieki społecznej, czekały na potencjale ofiary przez aptekami. Wybierały starsze osoby i przedstawiając się za pracowników socjalnych prosiły, aby pokazać im mieszkanie, ponieważ istnieje możliwość udzielenia im wsparcia finansowego.

Emeryci ulegają namowom oszustów zapraszając ich do domu. Policjanci mają sygnały o dwóch kobietach próbujących oszukać starsze osoby na terenie Pisza. Jedna z nich ma około 40-50 lat, blond włosy upięte w koka, czerwoną kurtkę i czarne spodnie. Druga ma około 35 lat, ciemne proste włosy średniej długości i szczupłą budowę ciała. Osoby podające się za pracowników socjalnych odwiedzają starszych szczególnie w dniu, w którym większość emerytów i rencistów otrzymuje świadczenia pieniężne.

Policja przestrzega przed osobami podającymi się za pracowników opieki społecznej, a wszelkie próby, czy przypadki oszustw należy zgłaszać na policję. Rozmawiajmy też na ten temat z naszymi dziadkami i rodzicami, przestrzegając ich przed takimi sytuacjami. Pamiętajmy też, że każdy pracownik socjalny posiada legitymację ze zdjęciem potwierdzającą jego wiarygodność.

(KPW w Olsztynie / pt)

Powrót na górę strony