Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wsparcie w zwalczaniu korupcji - eksperci polskiej Policji w Czarnogórze

Data publikacji 30.09.2013

W dniach 16 – 20 września dwóch ekspertów Policji uczestniczyło w spotkaniu szkoleniowym skierowanym dla przedstawicieli administracji publicznej Czarnogóry. Wyjazd do Podgoricy jest elementem projektu współpracy bliźniaczej (Twinning) realizowanego przez Biuro Międzynarodowej Współpracy Policji KGP wraz z partnerami z Niemiec.

Bezpośrednimi beneficjentami projektu  „Wsparcie wdrażania strategii antykorupcyjnej i planu działań”, zaplanowanego na lata 2013 – 2014, jest Zarząd Działań Antykorupcyjnych Czarnogóry (DACI) oraz pozostałe właściwe merytorycznie instytucje administracji publicznej kraju-partnera (Ministerstwo Sprawiedliwości, Ministerstwo  Finansów, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych).

Udział w przedmiotowym przedsięwzięciu jest efektem uwzględnienia kandydatur ekspertów polskiej Policji w zwycięskiej ofercie szkoleniowej, wyłonionej przez Komisję Europejską, a przedstawionej przez niemieckie Federalne  Biuro Administracji (BVA) z siedzibą w Kolonii. Partner niemiecki pełni funkcję głównego realizatora przedsięwzięcia.

Dwóch polskich ekspertów – podinsp. Sebastian Czerw z Biura Służby Kryminalnej KGP oraz dr Wiesław Jasiński z Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie przekazali uczestnikom spotkania najlepsze polskie rozwiązania i praktyki odnoszące się do zwalczania zjawiska korupcji. Podczas konsultacji szczegółowo przeanalizowali również projekt ustawy antykorupcyjnej, która ma w przyszłości trafić do prac w parlamencie Czarnogóry.

W trakcie misji policyjni eksperci uzyskali wsparcie ze strony Ambasady RP w Podgoricy. Dzięki uprzejmości Pani Ambasador Grażyny Sikorskiej, część spotkań i konsultacji z beneficjentami projektu odbyła się w pomieszczeniach polskiej placówki dyplomatycznej.

Zarówno odbiorcy szkoleń, jak i niemiecki koordynator, bardzo wysoko ocenili  profesjonalizm i zaangażowanie polskich partnerów, co wpisuje się w coraz szersze zaangażowanie polskiej Policji w kolejne przedsięwzięcia szkoleniowe w regionie Bałkanów Zachodnich.

(źródło: BMWP KGP)

 

Powrót na górę strony