Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Sprawcy ukarani po meczu – orzeczone wysokie grzywny i zakazy wstępu na imprezy masowe

Data publikacji 07.10.2013

Policjanci ustalają okoliczności naruszeń prawa, do których doszło w trakcie meczu rozegranego pomiędzy drużynami Wigry Suwałki – Stal Stalowa Wola. Część spośród sprawców przestępstw i wykroczeń w trakcie tej masowej imprezy sportowej stanęła już przed prokuratorem i sądem.

W sobotę na stadionie miejskim w Suwałkach odbył się mecz pomiędzy drużynami Wigry Suwałki – Stal Stalowa Wola. Niestety w trakcie tej imprezy masowej doszło do przypadków złamania prawa przez grupę przyjezdnych kibiców. Jak wynika z dotychczasowych ustaleń na trybunach przewidzianych było 160 miejsc dla kibiców drużyny gości, o czym znacznie wcześniej Policja i organizator imprezy informował organizatora wyjazdu ze Stalowej Woli. Pomimo tego na miejsce wyruszyło ich ponad 250. Już na granicy województwa, gdy policjanci w trakcie kontroli przypomnieli podróżującemu z kibicami przedstawicielowi organizatora wyjazdu o dostępnych na stadionie miejscach dla przyjezdnych ten zapewnił, że osoby, które nie wejdą na teren obiektu spokojnie obejrzą to widowisko spoza ogrodzenia. Tak się jednak nie stało. Taka postawa organizatora ze Stalowej Woli, która dopuściła do przyjazdu nadmiernej liczby osób spowodowała, że niezadowoleni kibice dopuścili się zbiorowego zakłócania imprezy masowej. Gdy okazało się, że duża ich część nie wejdzie na stadion pozostały na zewnątrz tłum zaczął forsować ogrodzenie obiektu próbując wedrzeć się na jego teren. Po chwili przyłączyli się do nich kibice gości będący już na trybunach. Nie obyło się także bez odpalania rac, niszczenia mienia i atakowania interweniujących służb porządkowych i funkcjonariuszy. Policjanci wykorzystując pododdział zwarty, w tym środki przymusu bezpośredniego, natychmiast przywrócili porządek i zatrzymali naruszających prawo kibiców. Dzisiaj sprawcy łamania prawa zostali doprowadzeni do prokuratury i sądu. Wobec 8 sprawców wykroczeń sąd w trybie przyspieszonym zastosował kary grzywny w wysokości 2 tys. złotych oraz 2 lat zakazu wstępu na imprezy masowe. Spośród tego grona 3 mężczyzn dodatkowo usłyszało zarzuty niszczenia mienia o charakterze chuligańskim i nawoływania do popełnienia występku. Zostali oni doprowadzeni do prokuratury. Do prokuratury trafili także 2 inni kibice, którzy usłyszeli zarzuty naruszenia nietykalności i znieważenia policjantów. Wobec całej piątki podejrzanych o dokonanie przestępstw  prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji i zakazu opuszczania kraju, a wobec części poręczenia majątkowe w wysokości 1 tys. złotych i zakazy wstępu na imprezy masowe.

W dalszym ciągu suwalscy policjanci szczegółowo wyjaśniają okoliczności zdarzenia i wnikliwie analizują zgromadzony materiał dowodowy pod kątem naruszeń prawa przez inne osoby.  Sprawcy popełnionych przestępstw i wykroczeń nie mogą liczyć na jakąkolwiek pobłażliwość śledczych. Każdy, kto na stadionie decyduje się na łamanie prawa musi się też liczyć ze zdecydowaną reakcją Policji i powinien się także spodziewać surowych kar stosownych do swoich nieodpowiedzialnych wybryków.

KWP Białystok / kj

Powrót na górę strony