Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uwaga hurtownicy przyjmujący zlecenia z Wielkiej Brytanii!

Data publikacji 09.10.2013

Hurtownicy z całej Europy stali się celem przestępców, którzy - podając się za pracowników legalnych firm brytyjskich - zamawiali towar. Sprawcy za pośrednictwem e-maili przesyłali zapotrzebowanie do hurtowni na dostawę produktów na Wyspy Brytyjskie. Kiedy towar został wysłany, nagle okazywało się, że nie ma odbiorcy, który mógłby zapłacić za wystawioną fakturę, a firma, pod którą podszywali się przestępcy, nigdy nie składała żadnego zapotrzebowania i o żadnym tego rodzaju zamówieniu nie ma pojęcia.

Policja angielska przesłała  stronie polskiej  informację o możliwości popełnienia przez brytyjskich kontrahentów oszustw na szkodę polskich hurtowni.

W ostatnim czasie na terenie Europy odnotowano oszustwa, których ofiarą padli hurtownicy produktów spożywczych, takich jak jajka, cebula, czosnek oliwki i wino. Jak ustalono, zostali oni oszukani i nie uzyskali zapłaty za produkty wysłane do Wielkiej Brytanii.

Sposób działania sprawców był prosty: pod szyldem dobrze znanej i dużej firmy z Wielkiej Brytanii, z reguły za pośrednictwem wiadomości e-mail, przestępcy kontaktowali się z działem sprzedaży zlokalizowanych w Europie dostawców żywności i zamawiali towar. Wszystko po to, żeby kontrahent mógł zweryfikować zdolność kredytową, jak również uwiarygodnić istnienie firmy. Kiedy już doszło do zamówienia, miejsce dostawy zamawianego towaru w ostatniej chwili ulegało zmianie.

Następnie hurtownik wysyłał fakturę na adres brytyjskiej firmy, która miała złożyć zamówienie, z żądaniem zapłaty, jednak ta odmawiała uiszczenia należności, twierdząc, że nie uczestniczyła w transakcji.

Co zrobić, by nie paść ofiarą oszustów:

Przed wysłaniem towaru należy telefonicznie bądź mailowo skontaktować się z główną siedzibą firmy. Ważne jest, by zweryfikować adres e-mail. Należy pamiętać, że brytyjskie firmy rzadko korzystają z ogólnodostępnych poczt mailowych.

Pamiętajmy również o tym, że oszuści zmieniają miejsce dostawy w ostatniej chwili.  Naszą uwagę powinny zwrócić jakiekolwiek zmiany w adresie dostawy po dokonaniu zamówienia.

Wszelkie nieprawidłowości i naruszenia prawa powinny być zgłaszane do najbliższej jednostki Policji bądź pod numer alarmowy 112 lub 997.

ik

Powrót na górę strony