Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nie ze mną ten numer, wnusiu!

Data publikacji 11.10.2013

Pod takim hasłem dziś w KWP w Olsztynie odbyła się konferencja prasowa dotycząca zapobieganiom oszustwom metodą „na wnuczka”. Gośćmi byli seniorzy z Warmii i Mazur, którzy po tym, jak oszust zadzwonił do nich, właściwie zareagowali, nie dali się oszukać, a nawet doprowadzili do zatrzymania sprawcy. Jak podsumował dzisiejsze spotkanie nadinsp. Józef Gdański Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie: „Ogromnie dziękuje za to, że Państwo są naszymi sojusznikami w walce o bezpieczeństwo seniorów. Podziwiam Państwa. Mam nadzieję, że poprzez osobisty wkład Pań Gizeli, Anieli i Pana Filipa lepiej i skuteczniej dotrzemy do świadomości starszych osób, a dzięki temu oszuści nie będą mieli pola do popisu”.

Liczne komunikaty w mediach, podczas mszy w kościołach, wizyty dzielnicowych w mieszkaniach osób starszych, spoty w autobusach komunikacji miejskiej, wszystko po to, aby przestrzec staszych mieszkańców regionu przed oszustami. Wielu z nich już doskonale wie, jak zachować się, kiedy zadzwoni do nich rzekomy wnuczek. Jednak w dalszym ciągu zdarzają się przypadki, kiedy przestępca trafi na podatny grunt, wykorzysta dobre serce, troskę i przywiązanie seniora do rodziny i wyłudzi często oszczędności całego życia.

Dlatego po raz kolejny policjanci wypowiadają walkę z naciągaczami i oszustami. Tym razem funkcjonariuszy wspierają niezwykli sojusznicy. Panie Gizela, Aniela i Pan Feliks, to seniorzy, mieszkańcy Warmii i Mazur, którzy nie dali się oszukać.

Podczas dzisiejszej konferencji opowiedzieli o próbach wyłudzenia od nich pieniędzy przez fałszywych wnuczków i jak się zachowali, by nie stać się ofiarą przestępstwa.

Od początku roku policjanci z Warmii i Mazur odnotowali 10 takich przestępstw i 50 prób wyłudzenia pieniędzy od osób starszych. Jak powiedziała mł. insp. Dorota Macoch Naczelnik Wydziału Kryminalnego KWP w Olsztynie: „przestępcy typują pokrzywdzonych często z książki telefonicznej, na podstawie imion. Dzwonią i podają się za członków rodziny, urzędników, osoby publicznego zaufania. Oprócz podawania się za członka rodziny, odnotowaliśmy przypadki, kiedy oszust udawał księdza, pracownika opieki społecznej,  pracownika urzędu gminy, banku. Aby uwiarygodnić swoją historię przysyłają po pieniądze rzekomego policjanta, prokuratora. I niestety to czasem przekonuje osoby starsze do tego, aby oddać swoje oszczędności. Z naszych doświadczeń wynika, że często oszuści działają nie regionalnie, tylko na terenie całego kraju, dlatego współpracujemy z innymi komendami. Nie ma miesiąca, aby tacy przestępcy nie byli zatrzymywani. Podejrzani to ludzie często bez pracy,

Nadkom. Anna Misiun – Balińska policyjny psycholog wskazała mechanizmy i cechy, które wykorzystują oszuści:

„W metodzie „na wnuczka” oszuści wykorzystują głównie 3 elementy:

1. Presję czasu (trzeba szybko przekazać pieniądze)
2. Strach o osobę bliską, wywoływanie silnych emocji (stało się coś, co jest niebezpieczne dla bliskiego człowieka)
3. Tendencję ludzi do uzupełniania brakujących danych (to ofiara nieświadomie podpowiada dane o swojej rodzinie, a sprawca to wykorzystuje).

Co robić?
- weź głęboki oddech
- potwierdź zdarzenie u kogoś z rodziny
- nigdy nie mów pierwszy przez telefon, jak nazywa się ktokolwiek z twojej rodziny. To rozmówca powinien się przedstawić i podać wszystkie dane.
- graj na czas, przekazanie pieniędzy wymaga czasu
- w kwestii pieniędzy nie podejmuj decyzji sam, porozmawiaj z kimś zaufanym
- w razie wątpliwości dzwoń na policję”.

Nadinsp. Józef Gdański Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie, podsumowując dzisiejsze działania, bardzo podziękował seniorom za odwagę, ponadprzeciętność, udział w konferencji i wspólną pracę na rzecz bezpieczeństwa osób starszych.

Przypomnijmy

Halo babciu, to ja twój wnuczek. Pilnie potrzebuję pieniędzy.

Tak najczęściej zaczynają rozmowę ze starszymi osobami oszuści. Mówią, że z powodu choroby mają zachrypnięty, nieco zmieniony głos. Opowiadają historię o nieszczęściu, które ich spotkało. Brali udział w wypadku drogowym, w którym są ranni, zostali zatrzymani przez policję i potrzebują pomocy finansowej żeby uniknąć kary, czy też mogą stracić pracę. Fałszywy wnuczek swoją opowieścią stara się wzbudzić u starszej osoby litość, współczucie i chęć pomocy. Często mu się udaje i seniorzy tracą oszczędności swojego życia.

Kilka rad, jak ustrzec się przed oszustami

Nie spiesz się, daj sobie czas do namysłu

Rozmawiaj z osobą podającą się za członka Twojej rodziny spokojnie, wypytując ją o szczegóły zdarzenia i nie podejmij natychmiastowej decyzji o pomocy i przekazaniu pieniędzy. Daj sobie czas. Poproś, żeby rzekomy wnuczek zadzwonił za pół godziny.

Sprawdź, kto naprawdę dzwonił

Po zakończeniu rozmowy natychmiast skontaktuj się z kimś bliskim, najlepiej z rodziną wnuczka i sprawdź, czy osoba telefonująca jest tą, za którą się podaję. Takie działanie, oprócz uzyskania pewności, że mamy do czynienia z oszustem, pozwoli wspólnie zastanowić się co dalej zrobić.

Jak najszybciej poinformuj Policję

Jeżeli będziecie mieli Państwo wrażenie, że ktoś próbuje Was oszukać, natychmiast powiadomcie o tym Policję. Zadzwońcie do nas na bezpłatny numer alarmowy 997, albo jeżeli korzystacie z telefonów komórkowych na numer 112. Przekażcie oficerowi dyżurnemu informacje o swoich podejrzeniach.

(KWP w Olsztynie / mg)


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 10.99 MB)

Powrót na górę strony