Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ustalono sprawców skażenia środowiska

Data publikacji 23.10.2013

Jasielscy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej ustalili dwóch mężczyzn odpowiedzialnych za zanieczyszczenie powierzchni ziemi w Błażkowej. Okazali się nimi 28 i 41-letni pracownicy prywatnej firmy z województwa śląskiego. Mężczyźni podczas jednego z kursów samochodem ciężarowym z cysterną, postanowili dorobić „na boku”. Odpłatnie wpompowali zawartość przydomowego szamba do cysterny, w której znajdowały się pozostałości przewożonej wcześniej niebezpiecznej substancji. Swój ładunek spuścili na przydrożny teren leśny.

5 października br. dyżurny komendy został powiadomiony o zanieczyszczeniu ziemi w Błażkowej. Policjanci, którzy zajęli się zgłoszeniem ustalili, że w pobliżu drogi prowadzącej do Jodłowej, ktoś rozlał substancję niewiadomego pochodzenia, która spłynęła po zadrzewionym stoku, pozostawiając na powierzchni ziemi czarną maź. Na miejscu działania prowadzili strażacy m.in. grupa ratownictwa chemicznego z Leżajska  oraz przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska i Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Jaśle. Po wykonaniu wstępnych badań okazało się, że substancja nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla życia ludzi, natomiast nastąpiło skażenie środowiska.

Wyjaśnieniem sprawy zajęli się policjanci jasielskiego wydziału do walki z przestępczością gospodarczą. Funkcjonariusze w toku postępowania potwierdzili, że w dniu zdarzenia, drogą relacji Błażkowa - Jodłowa przejeżdżał samochód ciężarowy z cysterną. W trakcie dalszych czynności śledczy dotarli do informacji, które pozwoliły ustalić właściciela pojazdu. Okazała się nim prywatna firma z województwa śląskiego świadcząca m.in. usługi w zakresie transportu substancji niebezpiecznych.

Policjanci udali się do siedziby zakładu. Na podstawie zabezpieczonej dokumentacji oraz przesłuchań potwierdzili, że we wskazanym okresie firma realizowała przewóz niebezpiecznego odpadu z powiatu wielickiego do Jasła. Zleconą usługę wykonywali dwaj pracownicy: 28 i 41-letni mieszkańcy Jaworzna.

W obliczu zebranych dowodów mężczyźni przyznali się do zanieczyszczenia ziemi w Błażkowej. Wyjaśnili, że w czasie jednego z kursów, gdy po dostarczeniu odpadu wracali z Jasła, zostali zatrzymani przez mężczyznę, który zaproponował im odpłatny wywóz szamba z terenu prywatnej posesji. Zgodzili się na jego propozycję. Nieczystości wraz z pozostałością przewożonej wcześnie mieszaniny rozpuszczalników, olejów i innych substancji ropopochodnych spuścili na przydrożny teren leśny w Błażkowej.

Sprawcy zdarzenia wkrótce usłyszą zarzuty. Ich treść będzie uzależniona od wyników szczegółowych badań wpływu porzuconych odpadów na środowisko.

(KWP w Rzeszowie / mj)

Powrót na górę strony