Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rozbili kolejną grupę oszustów na tzw. wnuczka

Data publikacji 28.10.2013

Policjanci z KWP w Olsztynie po raz kolejny uderzyli w środowisko przestępcze zajmujące się oszustwami na tzw. wnuczka. Na terenie kraju kryminalni zatrzymali 10 osób mogących mieć związek z przestępczą działalnością. 5 osób usłyszało zarzuty, 4 z nich oszustwa i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, 5-ta – zarzut prania brudnych pieniędzy. Podczas przeszukań funkcjonariusze zabezpieczyli telefony, komputery oraz kilkadziesiąt tys.zł. Z ustaleń policjantów wynika, że członkowie grupy mogli oszukać i usiłować oszukać nawet kilkadziesiąt osób na terenie kraju. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Warmińsko – mazurscy policjanci już dawno wypowiedzieli walkę z naciągaczami i oszustami. Poprzez szereg działań - liczne komunikaty w mediach, podczas mszy w kościołach, wizyty dzielnicowych w mieszkaniach osób starszych, spoty w autobusach komunikacji miejskiej przestrzegają głównie starszych mieszkańców regionu przed oszustami. Wielu z nich już doskonale wie, jak zachować się, kiedy zadzwoni do nich rzekomy wnuczek. Jednak w dalszym ciągu zdarzają się przypadki, kiedy przestępca trafi na podatny grunt, wykorzysta dobre serce, troskę i przywiązanie seniora do rodziny i wyłudzi często oszczędności całego życia. Dlatego też policjanci oprócz działań prewencyjnych podejmują również szereg działań operacyjnych, aby wytypować i zatrzymać pojawiających się, jak grzyby po deszczu naciągaczy.  

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie po raz kolejny uderzyli w środowisko przestępcze zajmujące się oszustwami na tzw. wnuczka. W ubiegłym tygodniu kryminalni na terenie kraju zatrzymali 10 osób mogących mieć związek z przestępczą działalnością. 5 z nich usłyszało zarzuty.  4 osobom przedstawiono zarzuty oszustwa i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej , a piątej – zarzut prania brudnych pieniędzy. Czterech członków grupy zostało już tymczasowo aresztowanych. Natomiast wobec piątej osoby zastosowano poręczenie majątkowe, zakaz opuszczania kraju oraz policyjny dozór.  Z ustaleń policjantów wynika, że grupa działała od wakacji br. na terenie całego kraju.

Sposób działania zwykle był ten sam. Oszuści dzwonili i podali się za członków rodziny, wnuczka, syna, synową. Mówili, że z powodu choroby mają zachrypnięty, nieco zmieniony głos. Opowiadali historię o nieszczęściu, które ich spotkało. Brali udział w wypadku drogowym, w którym byli ranni, zostali zatrzymani przez policję i potrzebują pomocy finansowej żeby uniknąć kary, czy też mogą stracić pracę. Zdarzało się, że aby uwiarygodnić swoją historię przekazywali telefon „policjantowi”, który potwierdzał opowiedzianą historię.

Z ustaleń policjantów wynika, że członkowie grupy mogli oszukać i usiłować oszukać kilkadziesiąt osób na terenie kraju. Straty szacuje się na kilkaset tysięcy złotych. Podczas przeszukań policjanci zabezpieczyli przedmioty mogące pochodzić z przestępstw bądź służyć do ich popełniania m.in. telefony, komputery, kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Podejrzanym grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Obecnie policjanci pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Olsztynie wyjaśniają rolę poszczególnych osób w nielegalnej działalności. Sprawa ma charakter rozwojowy, funkcjonariusze nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

(KWP w Olsztynie / mw)

Film Rozbili kolejną grupę oszustów na tzw. wnuczka

Pobierz plik Rozbili kolejną grupę oszustów na tzw. wnuczka (format mp4 - rozmiar 6.75 MB)

Powrót na górę strony